Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2003.07.25 -AYORSAN Ayancık Kereste Fabrikası yeniden faaliyete geçti

2003.07.25 -AYORSAN Ayancık Kereste Fabrikası yeniden faaliyete geçti

(Ayorsan) Ayancık Kereste Fabrikası yeniden faaliyete geçti

25.Temmuz.2003 tarihinde düzenlenen bir törenle açılışı yapılarak, Ayancık’ın uzun yıllar ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlamış olan fabrika yeniden faaliyete geçti. 1996 da özelleştirilen ve 160 dönümlük arazi üzerinde kurulu olan Ayancık Orman Ürünleri Sanayi (AYORSAN), uzunca bir aradan sonra Akdeniz Kimya ve Orman Ürünleri Sanayi finansörlüğünde çalışmaya başladı. Firma, işletmenin yedi yıllık yönetimini üstlenmiş bulunuyor.

Fabrikanın açılışına Vali Zeki Şanal, Ayancık Kaymakamı A. Volkan Köksal, ilçe Belediye Başkanı Mustafa Sarısoy, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Engin Altay, İranlı İş Kadını Nesim Kajoui, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta kurdeleyi CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Vali Zeki Şanal, fabrika genel müdürü Cengiz Kantarcı, 85 yaşındaki en yaşlı yönetim kurulu üyesi Cemal Yüksel ile fabrika yönetim kurulu üyeleri birlikte kesti.

20 yıldır ağaç sanayi sektöründe faaliyet gösterdiklerini ve İran başta olmak üzere çeşitli ülkeler ile ticari ilişkilerinin olduğunu belirten AYORSAN’ın yeni Genel Müdürü Yüksek Kimya Mühendisi Cengiz Kantarcı, uzun süredir barter yöntemi ile İran’a ham yonga levha ve melaminli yonga levha vererek, karşılığında İran’dan ham yonga levhada kullanılacak tutkalın hammaddesini getirdiklerini söyledi. Cengiz Kantarcı, “Bir müddet sonra Türkiye’deki fabrikalar ham suntayı yurt dışına veremez oldu. Biz de.’Ham suntayı nereden bulacağız ve İran’a nasıl göndereceğiz?’ diye düşünürken, Ayancık’ta bu fabrikanın çalışmadığını, içersinde bir sunta birimi olduğunu öğrendik. Ekibimizi kurduk ve fabrikaya talip olduk. Kâr gayesi gütmeden Ayancık ilçesine yakışır bir istihdam sahası oluşturmak istiyoruz. Yeter ki yıllardır tütmeyen baca tütsün. Kamyoncusundan, esnafına kadar herkes bu sektörden istifade edecek” dedi.

Ayrıca açılışa katılanlara fabrikayı gezdiren Genel Müdür Cengiz Kantarcı, ilk etapta fabrika bünyesinde 120 kişi ile çalışmaya başladıklarını, bu sayının gelecekte artacağını söyledi. Şu an itibari ile sunta levha üretim bandının çalıştırıldığını belirten Kantarcı, ilk etapta günde yaklaşık 100 metreküp sunta levha üretileceğini, üretimin yüzde ellisinin ise dışarıya ihraç edileceğini kaydetti.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments