Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2003.10.04 -Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

2003.10.04 -Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası 04.10.2003 Cumartesi akşamı Açelya Düğün salonunda kutlandı. Toplantıda Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk “Camilerin toplumsal hayatımızdaki yeri” isimli bir konferans verdi. Sinop İl Müftüsü ve yardımcısı ile Türkeli, Alaçam, Yakakent müftüleri ve Çatalzeytin vaizinin katıldığı geceye kalabalık bir davetli topluluğu iştirak etti.

Köprübaşı Camii İmamı Fikret Yaman’ın okuduğu Kur’anı Kerimden sonra, Ayancık Müftüsü açış konuşmasını yaptı. Ardından söz alan Sinop Müftüsü Mustafa Balık; “17 senedir Camiler Haftası olarak kutlanan bu haftanın bundan böyle Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanacağını belirterek şöyle dedi: “Geçen sene Ankara’ da İl Müftüleri seminerinde bize de söz verdiler. Orada iki konuyu gündeme getirdim, biri şuydu. Analar günü var, babalar günü var, öğretmenler günü var, sevgililer günü var, her şeyin bir günü var da Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda büyük emeği geçmiş olan Din Görevlilerinin günü niye yok.” diye bunu teklif ettiğini belirten Mustafa Balık, Başkanlığın da uygun bulması üzerine müstakil olarak değil de Camilerle birlikte Din Görevlilerinin de bir vesileyle hatırlanmasının sağlandığını belirtti.

Çaylıoğlu Köyü İmamı Hamit Tik’in minare resimleri eşliğinde okuduğu ezandan sonra, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın hazırladığı “Evrensel tesbih” isimli sinevizyon gösterisinde kâinatta her şeyin Allah’ı tesbih ettiği belirtilerek camilerin önemi vurgulandı. Ayancık görüntülerinin ve Ayancıktaki Din görevlileri resimleri ile yapılan hizmetlerin anlatıldığı gösteri ilgiyle izlendi.

Ayancık’a, yine aynı fakültede öğretim görevlisi Prof.Dr. M. Zeki Terzi ile gelen ve Kur’anı Kerim okuma yarışmasında “Dünya İkincisi” olan Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, konferansına aşere takrib usulüyle okuduğu Kur’anı Kerimle başladı. Kâbe’nin ilk inşasından başlayarak camilerin ve ibadethanelerin gelişimini asrı saadetten misallerle anlattı. Medine’de ilk inşa edilen mescidde hurma kütüğünün Peygamberimizden ayrıldığına dayanamayarak inleme sesi çıkardığını, Peygamberimize bağlılıkta bir hurma kütüğü kadar bile olamadığımızı söyledi. Baştan sona gözyaşı ve dikkatle dinlenen konferans gönüllerde takdir buldu.

Daha sonra Ayancık’ta yıllarca hizmet etmiş ve emekli olmuş din görevlilerine hizmet teşekkür belgesi takdim edildi. 30 yıl Ayancık’ta görev yapan emekli müftü Mehmet Karaman, Ayancık’a ilk geldiği yılları kısa bir anekdotla anlattı: “Bir sabah daireye geldiğimde süpürgeyle ortalığı süpürüp toparlıyordum. Kapıdan içeri birisi geldi. Müftü yok mu diye sordu. Birazdan gelir, buyrun oturun dedim. Biraz sonra süpürgeyi bırakıp yerime oturdum. Müftü geldi şimdi, buyrun birşey mi söyleyecektiniz dedim. Meğerse müfettişmiş. Adam şaşırdı. O günler işte böyleydi. Müftü de, odacı da, katip de sensin.. İşte böyle günlerdi.”

Önceki müftü zamanında emekli din görevlilerine vaaz etmeyi ve namaz kıldırmayı yasaklayan çirkin uygulamadan sonra böyle bir vefa duygusuyla hatırlanmak emekli din gönüllülerini duygulandırdı ve kadirşinas yeni müftüye teşekkür ettiler.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments