Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20040328 -28 Mart 2004 Yerel Seçimleri Yapıldı

20040328 -28 Mart 2004 Yerel Seçimleri Yapıldı

Belediye Başkanlığını AK Partinin adayı Ayhan ERGÜN kazandı

28 Mart 2004 yerel seçimleri Ayancık’ta çok renkli ve çekişmeli geçti. Seçim çalışmalarının yoğunlaştığı bir ay boyunca sokaklar rengârenk bayraklar ve afişlerle donatıldı, kahvehaneler propaganda çalışmalarına sahne oldu.

Seçimin favorisi AK Parti’de, daha önceki seçimlerde Belediye Başkanlığına çıkıp seçilemeyen Salim Vural’ın tekrar geleceği söylentileriyle seçim çalışmaları başladı. Salim Vural gelmedi ama üç genç aday resmen başvurdu. Alaattin Yavuz, Coşkun Esen, Ayhan Ergün… İlçe yönetiminin iki farklı adaya destek vermesi aday adaylığını seçim kadar çekişmeli yaptı. Temayül yoklamasında oylamaların neticesi genel merkeze gidince, çeşitli yollarla bastıran aday kazandı ve Ayhan Ergün genel merkezce aday gösterildi. Bu nedenle birtakım küskünlükler, kırgınlıklar olsa da Ak Parti’nin bu dönem büyük bir şansı olduğunu düşünen partililer desteğini sürdürdüler. Son meydan toplantısında Milletvekili Mustafa Öztürk de iktidar gücü avantajını ve desteğini yineledi ve AK Parti az bir farkla Belediyeyi kazanmış oldu.

Oylamanın neticesi:

AKParti – 1986

DSP —– 1731

CHP —– 1459

DYP —– 294

SP —— 55

AK Parti’nin Kazanan Belediye Encümen Adayları:

1- Kontenjandan, Haşim Yağız

2- Haluk Taşkan

3- Osman Muslu

4- Emin Özer

5- Hasan Özdemir

AkParti’nin seçime katılan diğer encümen adayları: Fahri Yıldırım, Nejla Albayrak, Aliye Özdemir, Murat Aksoy, Nurullah Akdemir, Ali Yıldırım.

AK Parti’nin üçü de kesin olarak seçilmiş olan İl Genel Meclisi adayları;

1- Niyazi Çetinkaya

2- Erkan Örnek

3- Ramazan Aydın

Seçime Belediye avantajıyla giren CHP, yine Ecz. Mustafa Sarısoy’la yarışa devam dedi. Sol oyların bölünmemesi için çaba sarfeden CHP, seçim yatırımı dense de bir takım hizmetler yaparak propagandasını destekledi. Ecz. Mustafa Sarısoy, seçimden önceki son meydan konuşmasında hasbî, kalender bir Ayancık’lı görüntüsü verdi.

CHP’nin Kazanan encümen adayları:

1- Kâmil Aslan

2- Muzaffer Şenel

3- Ergun Dinçer

CHP’nin seçime katılan diğer encümen adayları: Muhterem Demircan, Hülya Soylu, Şeref Kalafat, Mehmet Emin Üstün, Mustafa Aslan, Ekrem Üngüder, Ergun Özcan, Ali Şen, Hüseyin Akgül, Yusuf Kemal Taşçı, Sinan Ünal, Sultan Çıvgın, Mehmet Sarısoy, Barış Öztürk, Ramazan Aslan, Cezmi Ünlü

Seçime belediye başkanlığı için değil de sanki eczacı ve ekibini safdışı etmek için katılmış gibi bir görüntüyle DSP’de seçim startı veren Rifat Örnek, daha önce iki dönem belediye başkanlığı yapmasının verdiği avantajla ve bilgi birikimiyle kendinden emin bir şekilde seçime asıldı. İyi bir ekiple sosyal demokratları kendi yanında birlik olmaya davet eden Rifat Örnek, daha önce yaptıklarını referans göstererek propagandasını destekledi ve son meydan konuşmasında da siyasetteki ustalığını ortaya koydu.

DSP’nin Kazanan encümen adayları:

1- Niyazi Okan

2- İsmet Yüksel

3- Ahmet Yıldız

DSP’nin seçime katılan diğer encümen adayları: Hatice Ünal, Hüseyin Özdemir, Semih Ercan, Fadime Akın, Cengiz Özyılmaz, Verda Özer, Osman Ünlü, Oksal Yılmaz, Mediha Cafrak, Satılmış Başar, Cemalettin Yüksel, Nesrin Korkmaz, Zuhal Özkaya, Metin Ünlü, Yılmaz Yozgatlı, Mustafa Aslan, İsmet Çetin, Mustafa Demirtaş

Seçime mali müşavir İbrahim Örnek’le katılan DYP, bu yarışta biz de varız dercesine bir çalışma sergiledi. Centilmence iktidarı tenkid eden İbrahim Örnek’e son meydan toplantısında eski milletvekili Yaşar Topçu da destek için geldi ama konuşma fırsatı bulamadan gitti.

DYP’nin seçime katılan encümen adayları: Mehmet Kumandaş, Hasan Çetinkaya, Hayrettin Öztürk, Mustafa Yolaçan, Sebahat Kartal, Hasan Çalışkan, Serpil Ünal, Ragıp Turan, Hamdi Özbek, Ayhan Üstün.

Seçime İstanbuldan gönderilen Celal Ustacan isimli adayla katılan Saadet Partisi, iktidarı en sert tenkid edenlerden biri oldu. Diğer partiler meydan konuşmasına cesaret edemezken SP adayı, güçlü hoparlör teşkilatı olan seçim arabası eşliğinde her fırsatta meydan konuşması yapmaya gayret etti.

Yerel seçimde Sinop il bazında Ak Parti, Ayancık’la birlikte çekişmeli geçen Sinop il merkezinde, Türkeli, Helaldı, Boyabat ve Durağan’da belediye başkanlıklarını kazandı. Bu seçim döneminde bir diğer ilginç gelişme de muhtarlık seçiminde oldu. Yalı mahallesinde 10 kişinin katıldığı muhtarlık yarışını önceki muhtar, Muzaffer Özcan kazandı.

Seçime katılan diğer muhtar adayları; İlyas Çilesiz, Mustafa Şahap Özgür, Muammer Kaya, Mustafa Şahin, Orhan Yılmaz, Aydemir Ada, Hüseyin Öztürk, Kâzım Üstün, Adem Sarısoy.

Ayancık’ın Cevizli mahallesinde Mehmet Can, Çayiçi mahallesinde Hakkı Ağan, Denizciler mahallesinde de Hüseyin Özdemir muhtarlıkları kazandılar.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments