Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20040511 -Kutlu Doğum Haftasında artık salonlar dar geliyor

20040511 -Kutlu Doğum Haftasında artık salonlar dar geliyor

Kutlu Doğum Haftasında artık salonlar dar geliyor

Peygamberimizin (sav) Doğumunun 1433. yıldönümü anısına Ayancık Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası, 11 Mayıs 2004 salı günü akşamı Halk Eğitim Merkezi salonunda, çok kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Kalabalık salona sığmadığı için karşıdaki Müftülük binasının toplantı salonu açılarak kamera ve Televizyon bağlantısıyla proğram izlettirildi.

Geceye Ayancık Kaymakamı Mustafa Hotman, Sinop Müftüsü Mustafa Balık, Belediye Başkan V. Osman Muslu, Türkeli ve Gerze Müftüleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Proğrama katılan tüm dinleyicilere birer gül ve Hz.Peygamberin Veda Hutbesi dağıtıldı. Program, İmam-Hatip Kadir Kaynar’ın Kur’anı Kerim okumasıyla başladı. İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın açış konuşması ile devam eden proğramda günün anlamına İl Müftüsü Mustafa Balık tarafından Ayancık Kaymakamı Mustafa Hotman’a çiçek hediye edildi.

Ardından Okullar arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Anadolu Lisesi öğrencisi Rukiye Aslan, “Rasülûllah’a sesleniş” yazısını sahnede okuyarak salona duygulu anlar yaşattı.. Ardından sinevizyon gösterisine geçildi. Gösteride Ayancık görüntüleri ve Hz Peygamberin hayatı kronolojik bir şekilde perdeye yansıtıldı.

Daha sonra, “Ahlak Ekseninde Din” adlı Konferansını vermesi için sahneye Doç. Dr. Mehmet Okuyan davet edildi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Okuyan, konuşmasına başlarken, kendisi için hazırlanan kürsüde değil de sunucu kürsüsünde ve ayakta konuşmayı tercih etti. Bunu da salonun kalabalıklığı nedeniyle ayakta kalan dinleyicilere hürmeten yaptığını açıkladı.

Mehmet Okuyan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben buraya daha önce de birkaç defa gelmiştim. O zamanlar böyle muhteşem kalabalık yoktu. Gene iyiydi ama şimdi daha iyi… Bir şey söylemek istiyorum. Sizi buraya toplayan sizin bu akşam buraya gelmenize vesile olan sizin aslında Hz. Muhammed sevgisiyle kalbinizde yanan aşktır. Bunun başka ikinci bir sebebi yoktur. Ne sinevizyon, ne Mehmet Okuyan, sizi buraya getiren en önemli iksir Hz. Muhammed (AS) Efendimize olan muhabbetinizdir. İşte bu muhabbetinizden dolayı tebrik ediyorum. Belediye Başkanına benden selam söyleyin. Ona deyin ki; Mehmet Okuyan diyor ki, ya bu Ayancık’lılardan Hz.Muhammed sevgisini söksün alsın, ya da Ayancık’lılara Hz. Muhammed sevgisine lâyık bir büyük salon yapsın. Bu salonlar Hz. Muhammede yetmez…”

Konuşmasında yer yer lâtifeler yapan Mehmet Okuyan; “Namaz kılmak dindir, oruç tutmak dindir, namaz kılanların, oruç tutanların dışarıdaki davranışları ahlaktır. Dini ibadetlerini yerine getirenlerin ahlaki açıdan da çok ileri derecede olmaları gerekir” dedi. Konferans birbuçuk saate yakın sürmesine rağmen pür dikkat dinlendi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments