Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20040801 -16. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali renkli geçti

20040801 -16. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali renkli geçti

16. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali renkli geçti

16. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali 30 Temmuz -01 Ağustos 2004 tarihleri arasında yapıldı. Keten festivalinin tanıtım ismine bu sene ahşap kelimesi de eklendi.

Festivalin açılış törenlerine Sinop Valisi Zeki Şanal, Ayancık Kaymakamı Mustafa Hotman, Sinop Milletvekili Mustafa Öztürk, AKP il başkanı Dursun Demirel, Sinop Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, Türkeli Belediye başkanı Ahmet Yıldırım, Ayancık Belediye başkanı Ayhan Ergün ve çok sayıda resmi erkân ile vatandaşlar katıldı.

Bafra Belediyesine ait Mehter takımının bandosu ile şadırvan meydanından başlayan festival korteji, köprübaşı ve cumhuriyet caddelerinden dolaşarak cumhuriyet meydanında yerini aldı. Burada; yazar Orhan Kiverlioğlu, Kaymakam Mustafa Hotman, Belediye Başkanı Ayhan Ergün ve Aykad derneği yönetim kurulu başkanı Sedat Orhan’ın kısa konuşmalarından sonra Bulgaristan’ın Haskova bölgesinden gelen gençlik folklor ekibi bir gösteri yaptı. Bulgar ekibinden sonra da Ayancık Lisesi Folklor ekibi oyunlarını sergiledi.

Daha sonra Vali, Milletvekili, Kaymakam ve Belediye başkanından oluşan grup beraberce festival alanındaki keten ve ahşap ürünlerinin sergilendiği standların açılışını yaptılar.

Bu sene Ayancık İHL derneğinin düzenlediği Kermes de festival alanı civarında yerini aldı.

Festival etkinlikleri çerçevesinde Plaj voleybolu karşılaşması ve yağlı direkten bayrak alma yarışması da düzenlendi.

Festival gecelerinde havai fişek gösterileri ardından Haluk Levent, Kamil Sönmez, Süreyya Davulcuoğlu gibi meşhur şarkıcılar gecelere renk kattılar. Nurettin Kırbacı gibi Ayancıklı türkücüler de gece proğramlarına katıldılar. Havaların güzel geçmesi nedeniyle bu seneki festivale katılım kalabalık oldu.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments