Perşembe, Ağustos 5, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20040815 -Ayancık Yeni Bir Camiye Kavuştu

20040815 -Ayancık Yeni Bir Camiye Kavuştu

Ayancık Yeni Bir Camiye Kavuştu

Ayancık’ta yapımına 1994 yılında başlanan “Yeni Sanayi Camii” 15 Ağustos 2004 pazar günü kalabalık bir cemaat huzurunda ibadete açıldı.

Cami açılışına Belediye Başkanı Ayhan Ergün ve bazı daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Caminin sembolik anahtarı açık arttırma usulüyle 2,5 milyar lira ile Hasan Kandemir’de kaldı.

Açılışta bir konuşma yapan ilçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş; camilerin insanların birbirleriyle kaynaşması ve sevgi toplumu oluşturulmasında önemli bir yeri olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Cami ve camiler Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyet sembolüdür. İşte sizler bu topraklarda Müslümanlık tapusuna bir imza daha attınız. Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe suresi, 18. ayeti kerime) “Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

1994 yılında inşaatına başlanan caminin bugünkü değeriyle 750 milyar liraya malolduğu açıklandı. Betonarme karkas olarak inşa edilen cami inşaatında 120 ton demir, 10.000 torba çimento ve 1300 metreküp çakıl kullanılmıştır. Merdivenler ve sahanlıklar mermer döşeme ile kaplanmış, dış cepheler sıva-cam mozaik ile kaplanarak izole edilmiş, kubbelerde kurşun levha kaplaması seçilmiştir. Caminin iç duvarları dünyaca ünlü Kütahya çinileri ile işlenerek camiye ayrı bir güzellik ve ferahlık verilmiştir. 1650 metrekarelik arsa üzerinde 625 metrekare alana oturmuş, çifte minareli ve Osmanlı İslâm sanatından esintiler taşıyan cami, yaklaşık bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkân tanımaktadır.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments