Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20041009 -Camiler Manevi Atmosferin Yoğunlaştığı Yerlerdir

20041009 -Camiler Manevi Atmosferin Yoğunlaştığı Yerlerdir

“Camiler Manevi Atmosferin Yoğunlaştığı Yerlerdir”

09.10.2004 – Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde Ayancık’ta düzenlenen konferansta konuşan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Ali Akpınar:

“Camiler manevi atmosferin yoğunlaştığı merkezlerdir. Orada günahlar yok. Orada şeytanlar yok. Orada melekler var. Orada güzellikler ve güzel insanlar, Allah’ın güzel kulları var ve hep güzel şeyler yapılıyor. Sonuçta orada manevi bir atmosfer oluşuyor. Manevi bir huzur, manevi bir dinginlik veriyor. İnsanın da gönlünün şarj olmaya, dolmaya ihtiyacı var.” dedi.

Camiler Haftası nedeniyle, Ayancık’lılara Camilerle ilgili kapsamlı ve doyurucu bir konferans veren Ali Akpınar, Milli maçla aynı saate denk gelmesine rağmen, baştan sona ilgiyle izlenen konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Kur’ana göre camilerin adı Mesciddir. Mescid nedir? Mescid secde edilen yer demektir. Peki secde nedir? Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in tanımıyla “kulun Allaha en yakın olduğu andır”. O halde mescidler, camiler bizi yani kulları, yaratılanları Allah’la buluşturan, Allah’a yaklaştıran yerlerdir. Bundan başka da bizi birbirimize yaklaştıran yerlerdir.

Camilerimiz için Beytullah ifadesi kullanılmıştır. Camilerimiz Allah’ın evleridir. Yüce Allah mekândan münezzehdir. Neden Allah’ın evidir. Çünkü camilerde Allah adına bir araya gelinir. Çünkü camilerde Allah’ın hoşnudluğunu kazanmak için bir araya gelinir ve ibadet edilir.

Camiler sadece namaz kılma mekânları değildir İslâma göre. Camiler Allah’ın ölçülerinin uygulamasının ilk yapıldığı yerlerdir. İslâm tarihinde camiler 24 saat Allah’ın kullarına hizmet eden mekânlardır, merkezlerdir, Allah’ın evleridir. Camiler insanları toplayan merkezlerdir. Bu yüzden cami denir. Arapçada aynı kökten gelen camia kelimesi üniversite demektir. İslam tarihinde camiler toplumun her kesimindeki insanları yetiştiren yerler olmuştur. Yerleşim yerleri ve şehirler de cami merkezli olarak oluşmuştur.”

Kalabalık bir katılımın gerçekleştiği gecede Ayancık Müftüsünün hazırladığı sinevizyon gösterisinde Ayancık camileri tanıtıldı. Ayrıca emekli olan Din Görevlilerine ve Cami yapımında önderlik eden derneklerin başkanlarına hediye ve plaket verildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments