Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2041000 -Ayancık Keten İşleri Üretimi Yeniden Ekonomiye Kazandırılacak

2041000 -Ayancık Keten İşleri Üretimi Yeniden Ekonomiye Kazandırılacak

Ayancık Keten İşleri Üretimi Yeniden Ekonomiye Kazandırılacak

Kaybolmaya yüz tutmuş keten ekimi, dokuması ve keten işleri üretimi yeniden canlandırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Ayancık Kaymakamlığınca yöreden büyük şehirlere göçü önlemeye, yeni istihdam alanları oluşturmaya, Ayancık Keteninin ekiminden, kumaş olarak dokunmasına ve tüketicinin günümüz ihtiyaçlarına uygun mamuller üretilip satışına kadar olan süreci kapsayacak şekilde bir proje uygulanması için fizibilite çalışmaları başlatıldı. Kaymakam Mustafa Hotman ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla bir toplantı yapılarak toplantıda proje çalışmalarında izlenmesi ve yapılması gerekenler hakkında kararlar alındı. Proje Avrupa Birliği Fonları veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan destek alınmak suretiyle Ayancık Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sinop Ticaret Odası Başkanlığının işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

Proje uygulamaya konulduğunda keten ekimi, kumaş olarak dokunması, işlenmesi ve günümüz ihtiyaçlarına uygun ürünler üretilerek satılması aşamalarında pek çok Ayancıklı istihdam edilecek ve satışı yapılacak ürünlerle elde edilecek gelirler Ayancık ekonomisine doğrudan ve dolaylı yollarla önemli katkı sağlarken kaybolmaya yüz tutan bir Türk el sanatı yaşatılmış olacaktır.

(“http://ayancik.sinop.gov.tr/” den alınmıştır.)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments