Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20050729 -Sahildeki Tarihi Ayancık Evleri Restore edildi

20050729 -Sahildeki Tarihi Ayancık Evleri Restore edildi

Sahildeki Tarihi Ayancık Evleri Restore edildi

Ayancık’ta Yalı Mahallesi Hakan Ünsal Caddesinde bulunan 2 katlı tarihi evler belediye tarafından restorasyonu tamamlanarak Ayancık Festivalinde (29.07.2005) törenle açıldı.

Restorasyon sonrası rengarenk görünümü ile bulundukları sahil mevkiine ayrı bir güzellik katan evlerin açılışını Sinop Valisi Zeki Şanal, İlçe Kaymakamı Mustafa Hotman, Belediye Başkanı Ayhan Ergün ve AK Parti Sinop İl Başkanı Dursun Demirel sokağın girişindeki ilk evin kurdelasını birlikte keserek yaptı. Daha sonra açılışını yaptıkları tarihi evi gezen ve bir müddet evdeki sedirde oturan Vali Zeki Sanal ve beraberindekilere kahve ikram edildi.

Ayancık Belediyesince ilçe merkezindeki tarihi evlere yönelik başlatılan proje çerçevesinde, evlerin sahipleri ile istişare sonrası ortaklaşa bakım ve restorasyon çalışması yapıldı. Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, konuyla ilgili olarak: “Kültür ve sanat faaliyetleri çerçevesinde yeni bir çalışma başlattık, Belediye ve vatandaş işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Safranbolu evlerini örnek alarak ilçemiz Yalı Mahallesi Hakan Ünsal Caddesi’nde bulunan 2 katlı tarihi evlerin restorasyonuna başladık. Projeler belediyemiz tarafından hazırlanmış olup yeni bir makyaj ve bakımla sokağı yeni baştan oluşturacağız, ilçemize farklı bir turizm girdisini kazandıracağımıza inanıyoruz. ilçemizde bulunan diğer tarihi evleri de aynı proje kapsamında yenileyeceğiz. İlk etapta 5 evin restorasyonunu yapıyoruz” diye konuştu.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments