Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20050930 -Aşağıköy Köyü Camii İbadete Açıldı

20050930 -Aşağıköy Köyü Camii İbadete Açıldı

Aşağıköy Köyü Camii İbadete Açıldı

Ayancık müftülüğüne bağlı Aşağıköy Camii yapılan açılış merasimi ile ibadete açıldı. 30 Eylül 2005 Cuma günü Aşağıköy Camii bahçesinde yapılan törene İlçe Kaymakamımız ile Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, daire amirleri, bir grup din görevlisi ile kalabalık bir cemaat hazır bulundu.

Sunuculuğunu İmam-Hatip Kadir Kaynar’ın yaptığı program, İstiklal Marşımızın okunmasından sonra, Merkez Camii İmam-Hatibi Sefer Kırbacı’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından ilçe müftüsü Hüseyin Demirtaş, camilerin toplumsal hayatımızdaki yeri ve önemi hakkında bir konuşma yaparak şöyle dedi:

“Yüce Rabbimizin (iyilik yapmakta ve kötülükten sakındırmakta birbirinizle yardımlaşın) fermanına uyarak, hepiniz güçlerinizi birleştirdiniz. Bu güzel mabedi, deyim yerindeyse buraya bir fidan gibi diktiniz. Gelin bu güzel fidanı hep birlikte sulayalım. Güçlendirelim. Ona cemaat olmakla kendimize anlam katalım.” diyen Müftü Demirtaş, camiye katkısı olan hayır sahibi kişilere de teşekkür etti.

Cami yapımına katkıda bulunan Cami Dernek Başkanı Yusuf Sönmez, Dernek üyeleri, Köy Muhtarı Cemil Yılmaz, Cami İmam-Hatibi Cevat Çelik ve diğer hayrî katkıda bulunan toplam 16 kişiye teşekkür plaketi verildi.

Emekli Müftü Mehmet Karaman’ın da bir konuşma ile katıldığı merasimde cami anahtarı “Hayırda Yarış Prensibi” ile açık artırmaya çıkarıldı. Çekişmeli geçen yarışı Yaşar Kaçinoğlu 5.000 YTL (5 milyar TL) ile kazandı. Tekbir ve dualarla açılan cami, cemaatin huşu içerisinde Cuma namazını edasından sonra ikramlarla sona erdi.

1998 yılında yapımına başlanan Aşağıköy Camii 650 metrekarelik arsa üzerine 216 metre kare olarak inşa edildi. 12 metre çaplı bir ana kubbe ve 3,5 metrelik iki küçük kubbe üzerine bina edilen cami, çini ve tezhibi ile göz doldurmaktadır. İki şerefeli kalem gibi bir minareye sahip olan Aşağıköy Köyü Camii Mahfel katları ile birlikte 350 kişi cemaat kapasitesine sahiptir. Cami ayrıca, bünyesinde gasilhane, morg ve çok amaçlı bir salonu ile birlikte geniş bir bahçeyi barındırmaktadır. Aşağıköy Camii’ne bugüne kadar 400 milyar TL harcandığı bildirildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments