Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20060603 -Ayancık el dokumacılığına AB fonlarından destek

20060603 -Ayancık el dokumacılığına AB fonlarından destek

Ayancık el dokumacılığına AB fonlarından destek

Ayancık’ta AB projeleri çerçevesinde el dokumacılığı alanında hazırlanarak AB’ye sunulan proje kabul edildi. Proje için AB 67 bin 847 Euro karşılıksız hibe kredi verecek.

Sinop’un Ayancık İlçesi’nde, AB projeleri çerçevesinde el dokumacılığı alanında hazırlanarak Merkezi Finans ve ihale Birimi’ne sunulan projenin kabul edildiği belirtildi. Avrupa Birliği proje için 67 bin 847 Euro karşılıksız hibe kredi verecek.

Ayancık’ta yaklaşık 1 yıl önce kaymakamlık öncülüğünde. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Zeki Akın ve Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Can tarafından çalışmaları başlatılan Yöresel El Dokumacılığı ve Yöresel El Nakışı Eğitim Projesi, Merkezi Finans ve ihale Birimi’ne teslim edilmişti.

Ayancık’ın ekonomik gelişimi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulabilmesi için son derece önemli olan projenin toplam maliyetinin ise 82 bin 132 Euro olduğu bildirildi. Avrupa Komisyonu tarafından sağlanacak hibe tutarının, projenin toplam maliyetinin yüzde 90’ına denk geldiğini söyleyen Ayancık Kaymakamı Mustafa Hotman, “Proje Ayancık Meslek Lisesi ve Halk Eğitim Merkezi müdürlükleriyle Sinop Ticaret veSanayi Odası’nca gerçekleştirilecektir. Proje ile Ayancık keteninin ekonomiye kazandırılması, yaşatılması, işsizlere istihdam oluşturulması amaçlanmıştır. Avrupa Birliği Yerel Kalkınma Hibe Programı kapsamında kabul edilen bu proje kapsamında sağlanan kaynakların kullanılmasıyla uygulanacak programlaüretilecek ürünlerden Ayancık keteni Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından dokunacak, Meslek Lisesi Müdürlüğü’nce işlenecek, Ayancık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Yöresel El Sanatları Merkezi’nde Sinop Ticaret ve Sanayi Odası tarafından da pazarlanacaktır.” dedi.

(03.06.2006 YeniŞafak Gazetesinden)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments