Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20060603 -Ömerdüz'lü Deli İbrahim'de öldü

20060603 -Ömerdüz’lü Deli İbrahim’de öldü

Ömerdüz’lü Deli İbrahim’de öldü

Armutluyazı’lı Deli Remzi’den sonra çerkez köylerinin sempatik kişilerinden olan ve uzun süredir hasta olduğu bildirilen İbrahim Altaş, namı diğer Deli İbrahim, hakkın rahmetine kavuşarak 03.06.2006 günü Ömerdüz köyü mezarlığında toprağa verildi. Bu vesileyle hatırladığımız Deli Remzinin ise cenazesi 25.07.1985 te Armutluyazı’da toprağa verilmişti.

***

Tarık Buğra “Delileri de delilikleri de pek severim. Muharebede yiğidin akıllısı yaptığı deliliklerden belli olur” diye Çerkez Ethemi konuşturur, “Küçük Ağa” romanında… Şeyh Edebali de; “Bilesin ki! Atın iyisine doru, Yiğidin iyisine deli derler…” diye nasihat eder Osman Beye… “Delilkle velilik arasında ince bir perde vardır” derler… Delilik Ayancık’ta biraz da delikanlılık gibi görülmüş. Mesela yıllardır Ayancık İstanbul arasında Deli Metin, Deli Hakkı gibiler otobüs şoförlüğü yapmış. Biliriz ki gurbette olanlar memleketin delisini velisini, taşını toprağını, herşeyini özler.

***

Deli İbrahim, sağlığında bedenen yapılacak hayırlı işlerde hemen yardıma koşar, bilhassa mezarlıklarda kazmak ve toprak atmak gibi işleri seve seve yapardı. Deli Remzi ise düğünlerde çerkez mızıkası çalar şenlik yapardı. Nefes darlığından muzdaripti. Son zamanlarında ağzından “Allah” lafzından başka kelime çıkmamıştı.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments