Pazar, Temmuz 25, 2021

06 Aralık 1998

06 Aralık 1998, Pazar – ANKARA

Bu hafta Türk filmleri haftası gibi oldu. Bugün ilk olarak “Cumhuriyet” filmine gittim. Yönetmeni: Ziya Öztan. TRT’nin sponsorluğunda çekilmiş. Rutkay Aziz (Mustafa Kemal), Savaş Dinçel (İsmet İnönü), Macide Tanır (Zübeyde Hanım), Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Ayda Aksel vs oynadılar. Senaryo:Turgut Özakman. Cumhuriyetin kurulduğu yıldan 10. yıla kadar geçen sürede, hem siyasi gelişmeleri, hem Atatürk Devrimlerini, hem de Ata’nın özel yaşamından kesitleri bir belgesel titizliğiyle yansıtıyor. Bu film sinemadan yalnızca olay ve eğlence bekleyenlere göre değil. Ama, tarihimizi yeniden görsel olarak tanımak, hatırlamak isteyenler için mükemmel bir kaynak. Çekim, müzik, oyuncular çok başarılı. TRT’de dizi olarak (gerçek uzunluğuyla 6 saat olarak) gösterildiğinde arşivime koymak isterim. Dramatik kurgu, üç saatlik sinema filmine dönüştürülünce bazı olaylar özetlendiği için, dizi olarak daha etkili olacaktır.

İkinci olarak, yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, başrollerini Erkan Can, Naci Taşdöğen, Yıldıray Şahinler, Haldun Boysan ve Ella Manea’nın oynadığı, müziğini Uğur Yücel’in yaptığı “Gemide” filmini izledim. 35.Antalya film festivalinde beş ödül alan bu film, çekim ve oyunculuk olarak harika. Habersiz çekilmiş bir film kadar gerçekçi. Ama, diyaloglardaki gerçekçilik beni rahatsız etti. Eski Türk filmlerindeki gibi herkesin İstanbul Beyefendisi gibi konuşması gerekmiyor tabi. Ancak, özel hayattaki en keskin küfürlerin, hiç çekinilmeden söylenmiş olması yanlış. Bazı şeyleri mecazi kelimelerle anlatmak mümkün. Haber programlarında küfürlü konuşmalar sansür edilir. Her yaştan, her cinsten izleyicinin geldiği sinema salonunda, gerçekçilik adına, insanın yüzünü kızartan sözleri yinelemenin anlamı yok. Toplumda küçük grupların (stadyumlarda bazen büyük grup oluyor) konuştuğu her şeyin, toplumsal gösteri haline dönüştürülmesi yanlış bence. Bu filme, eşim ve kızımla birlikte gidebileceğimi sanmıyorum.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments