Perşembe, Eylül 23, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20061124 -Ölmeden Mezarını Hazırladı

20061124 -Ölmeden Mezarını Hazırladı

Ölmeden Mezarını Hazırladı

Ayancık Armutluyazı Köyü sakinlerinden Hikmet Özcan, Köy mezarlığında kendine mezar hazırladı. Görenlerin hayretini ve ilgisini çeken bu durumu kendisine sorduk. Elinden ustalık da geldiği için mezarı kendisi kazmış, tabanına mozaik beton dökerek beton duvarla etrafını çevirmiş, baş yanına hava borusu alt kenarına su dolma ihtimaline karşılık tahlisiye borusu, üstüne de tabut tahtalarını ve naylon örtü örterek çalılarla kapatmış. Yarın bir gün kendisi öldüğü zaman kimseye fazla yük olmadan oraya girecekmiş. Bu konuyu Ayancık Müftüsü Hüseyin Demirtaş’a sorduk. Şöyle açıkladı:

“Ölüm, doğum gibi hak ve geçektir. Değerli Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde : “Lezzetleri bıçak gibi kesip atan ölümü unutmayın. Onu çokça anın” buyurmaktadır. Ölümü anmak da bir ibadettir. Bunu ifade ettikten sonra ölmeden önce kabir hazırlama meselesine gelince; insan ölmeden önce kendi kabrini hazırlayabilir. İslam fakihleri bunda sakınca görmemişleridir. Nitekim günümüzde bilhassa şehir ve kasabalarda Belediyeden kabir yeri satın almak olağan işlerden olmuştur. Önemli olan kabirlerde israf etmemektir.” Önemli olan insanın kendisine mezar hazırlaması değil, kendisini mezara hazırlamasıdır.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments