Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 20070601 -Ayancık Yöresel El Dokuması ve Yöresel El Nakışı Projesi Tamamlandı

20070601 -Ayancık Yöresel El Dokuması ve Yöresel El Nakışı Projesi Tamamlandı

Ayancık Yöresel El Dokuması ve Yöresel El Nakışı Projesi Tamamlandı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-Finansmanlı Düzey-II Bölgeleri Kalkınma Programı dâhilinde Devlet Planlama Teşkilatının Koordinatörlüğünü yaptığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimine Sunulan Kastamonu Bölgesindeki Hibe almaya hak kazanan bir proje olan “Yöresel El Dokumacılığı ve Yöresel El Nakışı Eğitim Projesi”nin tamamlanması dolayısıyle, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü yıl sonu sergisi 01 Haziran 2007 günü gerçekleştirildi.

Sergiye Kaymakam Mustafa Hotman ve eşi Gülşen Hotman, Belediye Başkanı Ayhan Ergün, 19 Mayıs Üniversitesi Meslek Yüksek Okul Müdürü Ahmet Özer, Milli Eğitim Müdürü Orhan Köksal ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve davetli topluluğu katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Müdürü Zeki Akın konuşmasında Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 27 adet kurs açıldığını, bu kurslardan 15 tanesinin devam ettiğini ayrıca AB fonlarından gerçekleştirilen yöresel el dokuması ve yöresel el sanatları projesini Ayancık Meslek Lisesi ile müştereken gerçekleştirilerek tamamlandığını belirtti.

Kursiyerlere belgesini takdim etmeden önce hitapta bulunan Ayancık Kaymakamı Mustafa Hotman Ayancık Keteninin Ayancık El Sanatları içinde önemine dikkat çekti. Ayancık ismi ile müsemma olan Ayancık keteninin son yıllarda kaybolmaya yüz tutması nedeni ile keten bitkisinin tarlada ekilmesi, ip haline getirilmesi aşamasını Ayancık Kaymakamlığı Köyler Birliğince, tamamen el yapımı orjinal Ayancık Keten ipi ile tezgahlarda Ayancık keten bezinin dokunmasının Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce, el işleri olarak işlenmesinin Meslek Lisesi Müdürlüğünce, çağdaş tasarımlarla üretilecek ürünlerin Satış ve Sergi Merkezinde ilçe içinde ve ülke düzeyinde satılacağı, sergi ve satış merkezi ile ilgili konuların Ayancık Kaymakamlığı Köyler Birliğince gerçekleştirileceği, Ayancık Ketenini yeniden hayata geçirmeye yönelik genel kapsamlı bir projenin parçaları olan El Sanatları Sergi ve Satış Merkezinin 2 yıl önce faaliyete geçirildiğini belirtti. Keten Bezi dokuması ve bunlardan ürünler üretilmesi safhalarına yönelik projenin Ayancık Halk Eğitim Merkezi ve Meslek Lisesi Müdürlüğünce gerçekleştirileceğini anlattı. Söz konusu kurumların proje çerçevesinde ürettikleri ürünlerin satışını ve gelirini Yöresel El Sanatları Sergi ve Satış Merkezine yönlendirdikleri taktirde 3 yıl önce başlatılan çalışmaların hedefine ulaşacağını ve bunlardan elde edilen gelirlerle ketenin köylerde ektirileceğini ve ip haline getirilerek daha sonra da bunlar dokutturulup üretilen ürünlerin tekrar satılmak sureti ile keten ve üretiminin tarlada ziraatinden başlayarak Ayancık’ta yeniden çağdaş şartlarda üretime kazandırılacağını anlattı. Bu yıl bitirilen söz konusu projenin bu şekilde yönlendirilmediği taktirde Ayancık ketenini üretmeye yönelik 3 yıllık çalışmaların amacına ulaşmayacağını belirtti.

Sergi açılışını Kaymakam Hotman’ın eşi Gülşen Hotman bu ürünlerin ortaya konulması için yıl boyu emek veren öğretmen ve usta öğreticiler Asuman Yılmaz, Nimet Sarısoy, ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün eşi Hülya Köksal İle birlikte açılış kurdelasını kestiler.

Kaymakam Mustafa Hotman bu çalışmalardan dolayı emeği geçen, Halk Eğitim Müdürü Zeki Akın’a, Müdür Yrd. Aydın Yılmaz’a, usta öğreticiler Asuman Yılmaz, Nimet Sarısoy, Şadiye Sarısoy, Emine Taşçı, Aynur Ünal, Müzeyyen Yılmaz, Sakine Kaymakçıoğlu, Şensal Dilsal Akın, öğretmen Hatice Kızıltepe, ve kursiyerlere teşekkür etti. Kursiyerlerin belgeleri Kaymakam Mustafa Hotman ve eşi Gülşen Hotman, Belediye Bşk. Ayhan Ergün, Yüksek Okul Müdürü Ahmet Özer, Milli Eğitim Müd. Orhan Köksal ve Şube Müd. Coşkun Esen tarafından takdim edildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments