Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2007 -Ayancık sahilini kumlama ve koruma için mahmuz yapıldı

2007 -Ayancık sahilini kumlama ve koruma için mahmuz yapıldı

Ayancık sahillerini kumlama ve korumaya alacak olan mahmuz çalışmasına start verildi. İlçemiz sahillerini kumlama ve korumaya yönelik başlatılan çalışma kapsamında mahmuz yapımına başlandı.

Konu hakkında bilgi veren Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, göreve geldikleri ilk günden itibaren bugüne kadar vermiş oldukları uğraşılar neticesinde ilçemiz sahillerini kumlamaya ve korumaya alacak mahmuz yapımına başlandığını söyledi. Ergün, “2007 yılı içerisinde Yalı Mahallesi kıyılarında iskelenin sol tarafına iki adet, sağ tarafına da iki adet olmak üzere toplam dört adet mahmuz yapımı DLH Bölge Müdürlüğü ihalesiyle başlamış oldu. Bu konuda bugüne kadar emek sarf eden başta Kaymakamımız Mustafa Hotman olmak üzere kıymetli bürokratımız Maliye Bakanlığında görevli Hayati Gökçe bey ve değerli milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Ümit ediyorum ki bundan sonra ilçemiz apart otel önünden başlayarak çay ağzına kadar olan bölge önümüzdeki dönemde çıkartılacak ödeneklerle toplam yedi adet mahmuzla birlikte tamamen kumlama ve korumaya alınmış olacaktır. Her biri toplam alanı 490 metrekare olan, deniz seviyesinin yarım metre alt kotundan görüntü kirliliği oluşturmaması için basık olarak planlanan, kıyıdan 76 metre değişken uzaklıkta ve her birinin taban uzunluğu 78 metre, genişliği ise18 metre olan büyük öbek olarak inşa edilecek olan of shore şeklindeki mahmuzlarımız ilçemize de ayrı bir değer kazandıracaktır. Bu dalga kıranlar sayesinde ilçemizin sahilleri daha güvenli olacak ve sahillerimiz kum olarak doğal plaj görünümü kazandıracaktır. Büyük dalgaların sahil güzergâhındaki yapılara verdiği zarar da böylelikle önlenmiş olacaktır. Bu çalışmamızın ilçemize ve halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: www.ayancikdogus.com

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments