Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2007.10.15 -Ayancık Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ İlçemize veda etti

2007.10.15 -Ayancık Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ İlçemize veda etti

2002-2007 yılları arasında Ayancık ilçemizde ilçe müftüsü olarak görev yapan Hüseyin Demirtaş yapılan veda merasimi ile aramızdan ayrıldı. Hüseyin Demirtaş hocamızın yeni görev yeri Zonguldak/ Çaycuma ilçesi oldu.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın Ayancık Müftülüğünden ayrılacak olması nedeni ile Apart Otelde 15.10.2007 tarihinde veda gecesi yapıldı. Veda gecesine ilçemizin tüm toplum kesiminden 300 kişiyi aşkın bir topluluk katıldı.

Veda gecesine Sinop İl Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İl Müftü Yardımcısı Süleyman Çoban, Gerze Müftüsü Mustafa Bilgiç, Boyabat Müftüsü Hüseyin Çekin, Saraydüzü Müftüsü Ömer Yay, Dikmen Müftüsü İbrahim Kadığlu, Hanönü Müftüsü Alaeddin Karaaslan, Emekli Ayancık Müftüsü Mehmet Karaman, Daire Amirleri, Eğitimciler, Din Görevlileri, toplumumuzun her kesiminden vatandaşlar ile bayan davetliler katıldı.

Sunuculuğunu Denizciler mahallesi Camii İmam-Hatibi Recep AK’ın yaptığı program, Sahil Camii İmam-Hatibi Kadir Kaynar’ın okuduğu Kuran tilaveti ile başladı.

Daha sonra İl Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş konuşmalarını yapmak üzere sahneye geldi. İl Müftüsü Kuluş konuşmasında, “Ayancık Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile 1 yıl beraber çalıştık. Bu süre içerisinde kendisi ile güzel çalışmalar yaptık. Mesleki bilgi birikimi ile çalışmalarındaki titizliği ile kendisini tanıdık. İl hutbe komisyonumuzda önemli görevler üstlendi. Kutlu Doğum Haftası kutlama faaliyetlerinde il müftülüğümüze katkısı oldu. Ayancık’tan ayrılması büyük bir kayıptır.” dedi.

Veda gecesinde ilçe müftüleri adına Gerze Müftüsü Mustafa Bilgiç konuştu. Konuşmasında Ayancık Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile birlikte çalışmaktan memnunluk duyduğunu ifade ederek, “Hüseyin Bey, kürsüde vaiz, mihrapta imam, dairede idareci, sokakta , halkın içerisinde kanaat önderi, günceli ve gündemi takip eden, bilgisayar teknolojisi ile din hizmetlerini birleştirmiş bir arkadaşımızdır. Hocamızı aynı zamanda dürüstlük ve çalışkanlığı ile tanıdık. Değişime ve gelişime açık bir kardeşimizdir.” dedi.

Programda din görevlileri adına Göldağı Köyü İmam-hatibi Erdoğan Öztürk bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Hüseyin Demirtaş müftümüzle 5 yıl beraber çalıştık. Bize amir sevgisi aşıladı. Hüseyin Demirtaş hocamız Trabzonludur. Karadeniz ikliminin ve coğrafi yapısının özellikleri kendisinde mevcuttur. Heyecanlı ve diktir. Ama her zaman kendisinin olgunluğunu ve müsamahasını gördük. Bizlere her türlü hak ve hukukunu helal etmesini diliyoruz” dedi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere İlçemiz müftüsü Hüseyin Demirtaş kürsüye geldi. Konuşmasında şahsı adına düzenlenen veda ve vefa gecesine teşrif eden tüm Ayancıklılara teşekkür etti. Müftü Demirtaş konuşmasında, 2002 yılında Ayancık ilçesine atandığını belirterek şöyle dedi:

“Halkımızı dini konularda aydınlatma gibi büyük bir sorumluluk duygusu içinde hareket ederek göreve başladım. Görevimi yaparken öncelikle Allah rızasını gaye edindim. Müftülük makamını büyük gördük ama hiçbir zaman kendimizi büyük görmedik. İstişare ve kolaylaştırma prensibini kendimize metod olarak kabul etik. Hakkın rızasından sonra halkın rızası gerekiyordu. Halkımızla çok içli dışlı olduk. Onların cenazelerinde, düğünlerinde, sünnetlerinde daima yer aldık. Bu gibi zamanları Yüce Rabbimizin öğütlerini insanımıza ulaştırma vesileleri olarak gördük. Ayancık ilçemizdeki halkımızın sosyo-kültürel gelişmişliğini dikkate alarak faaliyet alanlarımızı çeşitlendirdik. Faaliyetlerimize Ayancık halkı, kadını ile erkeği ile çok destek verdi. Yorulduğumuz zamanlarda sizlerin heyecanı ile tekrar zindeleştik. Bütün bu samimi desteklerinden dolayı Ayancık halkına teşekkür ediyorum. Tüm faaliyetlerimizde katılarak bizlere çoşku katan bayan kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Kamu Kurum ve kuruluşlarının değerli yetkililerine, esnafımıza teşekkür ediyorum. İl Müftülüğümüze, ilçe müftülerimize teşekkür ediyorum. Ayancık ilçemizde yapılan tüm dini faaliyetlerde personelimizin katkısı büyük olmuştur. Gerçekten Ayancık ilçesi din görevlileri bakımından nitelikli bir personele sahiptir. Bu vesile ile müftülüğümüz personeline, din hizmetlerinde çalışan tüm din görevlilerimize çok teşekkür ediyorum. Kur’an Kursu öğreticilerimize çok teşekkür ediyorum. Hani Kurân-ı Kerimde Hz. İsa Aleyhiselam’ın havarilerine dediği gibi “Allah’a giden yolda benim yardımcılarım kimlerdir? Havariler de : Allah’ın dininin yardımcıları bizleriz” demişlerdi. Ben de sizleri ve personelimi böyle görüyorum” dedi.

Müftü Demirtaş konuşmasının sonunda tüm Ayancıklılardan haklarını helal etmelerini istedi. Davetliler hep bir ağızdan “helal olsun” dediler.

Konuşmasının sonunda ilçe müftümüze İl Müftüsü Ahmet Faruk Kuluş bir plaket ile saat hediye etti. İlçe Müftüleri adına Boyabat Müftüsü Hüseyin Çekin Sinop Kotrası hediye etti.

Ayancık Müftülüğü din görevlileri Fikret Yaman ve Sefer Kırbacı’da ilçe müftüsü Hüseyin Demirtaş’a din görevlilerince hazırlattırılan bir plaket ile saat hediye ettiler. Ayrıca Kur’an Kursu Öğreticileri de ilçe Müftümüzün eşine yemek takımı hediye ettiler.

Plaket töreninden sonra Ayancık Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi İcra Heyeti bir konser verdi. Mustafa Şahin yönetiminde eserlerini seslendiren koromuz beğeni ile dinlendi.

Bizim hazırladığımız bir slaytla, Müftümüz Hüseyin Demirtaş’ın 2002-2007 yılları arasında ilçemizde gerçekleştirdiği din hizmetleri kronolojik sıra ve musiki eşliğinde gösterildi.

Veda gecesi yapılan yemek ikramı ve arkasından çektirilen fotoğraflarla sona erdi.

Program sonrası vatandaşlar, ilçemizde bir kamu görevlisi adına ilk defa bu kadar anlamlı bir programın hazırlandığını gördüklerini, ilçe müftüsü adına yapılan böyle bir toplantıdan dolayı memnunluk duyduklarını ifade ettiler.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments