Cumartesi, Ekim 1, 2022

08 Ağustos 1998

08 Ağustos 1998, Cumartesi – ANKARA

Uzun bir ara verdim yazmaya. 1967 yılından İstanbul Bakırköy Lisesinin 6 Edebiyat Bölümünden tanıdığım Kenan Yurdakul ile hafta içinde birkaç kez sinemaya gittik. (Mete Gönenç aynı lisede fen şubesindeydi. 1968 de mülkiye öğrencisi iken tanıştık). Kenan, Serbest Mali Müşavir olarak çalışıyor. Son dersini de verirse Yeminli Mali Müşavir olacak. Bugün, Mülkiyeliler Birliği Lokalinde yemek yedik. İnsan eski dostlarıyla daha rahat oluyor. Uzun süre görüşülmese de karşılaşıldığında her şey kaldığı yerden devam ediyor, sanki hep birlikteymişiz gibi muhabbete devam ediliyor. Kenan’la da öyle oldu. (Mete Gönenç’le İzmir’de hep birlikteyiz. Onunla dostluğumuz başka). Kenan Yurdakul ile, Ayancık’ta görüştüğümüz emekli öğretmenler Erol Sarı ve Kazım Albayrak ile, şu anda Kardemir Genel Müdür Yardımcısı olan İlhami Acar ile, şu anda Ulusal TV’de görevli olan tiyatro ve sinema oyuncusu Şefik Döğen ile, şu anda İstanbul ve Trakya’da çalışmakta olan inşaat mühendisi arkadaşım Osman Nuri Taşkın ile ve Hazine Kontrolörleri Kurulundaki dostlarım ile bir arada iken, eski dostluğun güveni ve rahatlığı içinde oluyorum.

18 Temmuzda Sinop Barış otobüsü ile Gerede-Karabük-Kastamonu-Abana-Çatalzeytin-Türkeli üzerinden Ayancık’a gittim. Bir hafta önce, İstanbul’da kardeşim İbrahim’in yanındaydım. Yeğenlerim İlker ve Mertan’ın sünnet törenlerinde bulunup hemen Ankara’ya dönmüştüm. Abdullah Demir izinli olduğu için Başkan İsmet Gümüşlüoğlu’nu yalnız bırakmak istememiştim. Neriman ve Nihan, doğrudan İstanbuldan Ayancık’a geçmişlerdi. Ben de gidince ailecek bir araya gelmiş olduk. Annemi, Selim’i, Nurşen’i, Elif’i yeniden görmüş olduk. Armutluyazı köyüne gidip Harun amcamla Saniye yengemi ve yazları köydeki evinde kalan Makbule yengemi ziyaret ettim.

Kazım Albayrak ve eşi Suzan sayesinde çocukluğumdan beri gitmediğim Akgöl’e gittik. Yol çok kötüydü, ama iyi bir piknik oldu. Bu arada Ayancık keten ve kültür festivalini de izlemiş oldum. Belediye Başkanı arkadaşım Rıfat Örnek’le ancak ayaküstü görüşebildim, ama festival süresince izledim. Erol Sarı ve annesi Necibe teyzeyi ziyaret ettik. Hamdi Kınal dayımla ve ailesiyle görüştük. Nebiye teyzemin ölümü nedeniyle İsa Ak’a başsağlığı diledik. Aynı zamanda Selim’in kaynanası olan Mürvet teyzemleri ziyarete Ömerdüz köyüne gittik.

Ayancık nüfus idaresini, kayıt yenilerken Sabahattin adını Sebahattin olarak değiştirdikleri için mahkemeye verdim. Avukat Ertan Övet, davayı takip edecek. Ayancık, gündüzleri sıcak olsa da evlerin içi ve geceleri serindi. Denize girmek isteği duymadım. Festival kalabalığı içinde iskelede, sahil boyunda, Yaman Okay Parkı çevresinde, üç ıhlamurlar altında dolaştık. Ankara’ya dönünce sıcaktan bunaldık. Neriman ve Nihan’ı İzmir’e yolcu ettim. Akşam telefonda, İzmir’de korkunç bir sıcak olduğunu, hava serinlemeden gelmememi söylediler.

Dün akşam, Kenan Yurdakul ve İsmet Gümüşlüoğlu ile mülkiyeliler lokalindeydik. Bugün İsmet’in arabası ile Işıkdağ’a pikniğe gittik. Kenan ve Ahmet Akgün’de geldiler. Önce Real mağazasına uğrayıp alışveriş yaptık, sonra 110 km uzaklıktaki Işıkdağ’da, orman içinde piknik yaptık. Günümüz güzel geçti. Ama içilen çay ve meşrubat nedeniyle iki kez tuvalete gitmek zorunda kaldım. Dönüşte bile, Ankara’ya gelmeden bir benzincide tuvalete koşturdum. Kuruldaki arkadaşlar arasında, tuvalet paraları nedeniyle çok masraflı bir piknik yaptığım şeklinde espriler yapılmaya başlandı.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments