Cuma, Aralık 2, 2022

08 Nisan 1968

08 Nisan 1968, Pazartesi – AYANCIK

Dün sabahtan akşama kadar değişik, hareketli bir gün yaşadım. Sabahleyin Ormanspor futbol takımının kafilesiyle Sinop’a gittim. Cumartesi günü Esnafspor Gençlikspor ile 2-2 berabere kalmış. Alaattin’de oradaydı ama, kardeşimi kendi havasında görünce üzerine varmadım.

Yemekten sonra Melek sinemasındaki toplantıya gittim. CHP Genel Sekreteri Bülent Ecevit’in konuşacağı söylenince içeri sokuldum. Uzun süren konuşmasını izledim. İrtica ve seçim sistemindeki değişiklikten bahsetti. Tütün ekicileri ile balıkçıların sorunlarına eğildi. Bütün seçmenleri sandık başına çağırarak sözlerini bitirdi.

Ormanspor Tersanespor’a 3-1 mağlup durumda iken çıkan sertlik yüzünden oyun yarıda kesildi. Dönüşte otobüs yolda arızalandığı için Ayancık’a kafileyle birlikte geç vakit dönebildik. Hemen yeni açılan Sahil sinemasına koştum. Ecevit’i tekrar dinledim. Sade, mantıklı, çevreden örnekler vererek konuşuyordu. Kendisini dinleten, inandıran mükemmel bir hatip. Tek başına Ortanın Solunun bayraktarlığını yapıyor. Arif’in dediği gibi, şayet Şevket Süreyya Aydemir’e bir Üçüncü Adam’ı yazmak kısmet olursa bu Ecevit olacaktır.

Toplantı bittikten sonra çıkışta elini sıktım Ecevit’in. Yorgunluğu belliydi, ama gene de gülümsemeye çalışıyordu. AP’nin kurucularından iken şimdi CHP’nin Samsun Milletvekili olan Kamuran Evliyaoğlu’da kısa bir konuşma yapmıştı. Diğerlerini ne tanıdım ne de sordum. Daha önce Türkiye Öğretmenler Sendikası Lokaline uğramış olan Ecevit, kongreden sonra Türk-İş’e bağlı Ağaç Sanayi İşçileri Sendikası’nın Şubesine uğradı. İşçiyi bölmekten menfaat umanların bunu başaramayacaklarını, sendikacıların aynı zamanda bu konuda işçilere öğretmenlik yapmaları gerektiğini belirtti. Sabahleyin de Türkeli ilçesine devam etti.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik09 Nisan 1968
Sonraki İçerik28 Şubat 1968
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments