Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2008.06.13 -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sinop’taydı

2008.06.13 -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sinop’taydı

 

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sinop’ta tamamlanan 5 tesis ile Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yurt genelinde tamamladığı 7 tesisin toplu açılışını yapmak üzere 13.06.2008 Cuma günü Sinop’a geldi. Cuma namazını Meydankapı Camiinde kılan Başbakan, bir süre AK Parti binasında görüşmelerde bulundu. Daha sonra halkın sevgi gösterileri arasında Valilik binasına geçti. Burada bir müddet kaldıktan sonra helikopterle açılışı yapılacak tesisleri havadan inceledi.

Bu arada halk hükümet meydanını hıncahınc doldurmuştu. Bu vesileyle Ayancık’tan beş otobüs ve 20 minübüs dolusu insan, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı dinlemek ve destek olmak üzere Sinop’a geldi. Diğer ilçelerden de katılım yoğundu. Çok sayıda güvenlik görevlisi yollarda ve çatılarda güvenlik tedbirini almıştı. Saat 16’dan itibaren konuşmalar başladı. İlk olarak Sinop Valisi Zeki Şanal konuştu. Yatırımların önemine değinerek memnuniyetlerini dile getirdi. Daha sonra İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, kendi alanlarında yapılan yatırımlarla ilgili kısa birer konuşma yaptılar.

Daha sonra kürsüye Başbakan Recep Tayip Erdoğan geldi.

“Ayancık’a Boyabat’a Dikmen’e Durağan’a Erfelek’e Saraydüzü’ne ve Türkeli’ye sevgi ve selamlarımı gönderiyorum,” diye söze başlayarak, “bugün sizlerle olmaktan, Sinop’umuza yeni yatırımlar kazandırmaktan son derece mutluyuz. Sinop’un şu heyecanı, şu enerjisi, şu coşkusu bize yeter. Her fırsatta milletimle vatandaşlarımla hemşehrilerimle bir arada olmak için Türkiye’nin dört bir yanını geziyor toplu açılışlar yapıyoruz. Bizim için asıl olan millettir. Millete hizmet etmektir. Ülkemizin kalkınması için çalışmak çabalamaktır. Çünki esas olan millettir. Çünki söz milletindir, çünki karar milletindir.

“Bakın hemen şuracıkta, kale içindeki zindanı bugün bütün Türkiye, bütün dünya biliyor, tanıyor. Burayı ziyarete geliyor. Orada ne demiş şair. “Başın öne eğilmesin, aldırma gönül aldırma.” Aslında biz aldırmıyoruz. Biz gülüp geçiyoruz. Biz hizmet üretmeye devam ediyoruz. Bizim istediğimiz şudur. Yeter ki bu milletin başı öne eğilmesin. Yeter ki yoksulluk, yeter ki fakirlik, yeter ki çaresizlik bu milletin başını öne eğmesin. Yurt içinde ya da yurt dışında yeter ki bu millet başı dik, onurlu, gururlu, itibarlı şekilde dimdik ayakta dursun. Bakın bugün Sinop’a gelirken elimiz boş gelmedik. Türkiye’nin bütün şehirleri gibi Sinop da gelişiyor, güzelleşiyor, büyüyor. Onyıllar boyunca çözülmemiş sorunlar tek tek çözülüyor. Az önce bakanlarımı dinlediniz. Neleri anlattılar sizlere. İşte o çözüm bekleyen sorunların nasıl çözüldüğünü de anlattılar. Sinop’umuzu toplu konuttan sağlığa, eğitimden spora kadar her alanda pek çok hizmete kavuşturuyoruz. Büyük bölümü alt gelir grubuna yönelik olmak üzere 289 konutun anahtarlarını bugün sahiplerine teslim ediyoruz. Bunun yanında ilköğretim okulu ve ticaret merkezini de içeren sosyal donatıların da açılışlarını yapıyoruz. Evler hak sahiplerine, diğer tesisler de Sinop’umuza hayırlı olsun. Toplu Konut İdaremiz Sinop’umuza 281 yeni konut ve otel inşası ile ilgili çalışmalarını da sürdürüyor. Ayrıca yapımına –dikkat edin- 1993 yılında başlanan yani 15 yıl önce başlanan Erfelek Barajını, az önce gittim, helikopterle şöyle Erfelek Barajını yukardan bir gezdim, gördüm. Ve Erfelek Barajı da Sinop’umuza hayırlı olsun. Tabi, Sinop merkez, Erfelek ve 33 köyün ortak su temini bu barajdan sağlanacak. Artık bu noktada da az önce bakanımın ifade ettiği gibi inşallah herhangi bir su sıkıntısı sözkonusu olmayacak. Ve şimdi yeni bir adım, bunun arıtma tesisleriyle alakalı, o da 2 Temmuzda ihalesi yapılıyor, ve ihale yapıldıktan sonra inşallah kısa zamanda arıtma tesisleri de bitirilmek suretiyle sizin hizmetinize girmiş olacak.

“Karar milletindir dedik ya, Karar sizin. Bazıları bunu belki kendilerinde vehmedebilirler. İstedikleri kadar vehmetsinler. Er veya geç karar milletindir, er veya geç… Değerli kardeşlerim, bütün bu projeler, bütün bu atılan adımlar Sinop’un kaderini değiştirecek çapta işler. İşte az önce helikopterle birlikte şöyle Samsun’a doğru bir gittik. Çünkü arzumuz şu, istiyoruz ki sahil yolu da biran önce bitirilsin. Biliyorsunuz 19 Mayıs – Yakakent… Bu yol biraz ağır gidiyor. Onun hızlandırılması için gerekli talimatları verdik. Gerek bakanım gerekse yanımızda bu üç ayrı bölümdeki müteahhitlerden bir tanesini de aldık. Ondan sonra Yakakent – Gerze… Onu hızlandıracağız. Ve Gerze – Sinop, bu arayı da süratle daha da hızlandıracağız. Ve inşallah bu yolu süratle bitirmek suretiyle, değerli kardeşlerim. İstiyoruz ki şöyle Samsun’dan Sinop’a doğru girildiği anda yoğun bir şekilde kazaların minimize edildiği, huzur içinde taa Sinop’a kadar gelindiği bir yol açısı duble yollar bitirilmiş olsun. Zaten deniz manzarası var, yeşili var. Ama fazla da deniz manzarasıyla yeşile dalmayalım bu da kaza getirir. Buna da dikkat edelim. (Bir ses: Sinop – Ayancık yolu da yapılır inşallah.)İnşallah. Biliyor, biliyor, burada. Ulaştırma bakanı duydu. Bak, Sinop – Ayancık… Duyuyorsun değil mi?. Bir de Türkeli… Ona göre… Ve değerli kardeşlerim. Bütün bunların yanında tabi bir de Anadoluya böyle bağlantı yolu, o da hızla devam ediyor. Milletimizle bir ve beraber olduğumuz sürece hizmet yolu bize daima açık, hiç endişeniz olmasın.

“Biz Türkiye’nin başını dik tutacak, Türk milleti dünyanın en müreffeh en güçlü en mutlu toplumu haline getirme mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız. Milletimizle birlikte çıktığımız bu yolculuğu milletimizle birlikte devam ettireceğiz. Allah’a şükürler olsun bugüne kadar milletimize mahcup olmadık. Ne kendimizin ne milletimizin başını öne eğdirecek iş yapmadık. Bugün sadece Sinop’umuzun değil, Çanakkale’den taa Samsun’a, Ankara’dan taa Muğla ve Aydın’a kadar yedi farklı yerdeki, işte az önce bakanım söyledi, DSİ tesislerinin, barajların açılışını yapıyoruz. Ama burdayız. Niye? Hepsine yetişmemiz mümkün değil. Onun için diyoruz ki artık uydu sistem var, bu sistemle bu açılışları yaparız. Şimdi ekranda izleyeceksiniz. Bu yatırımların toplam bedeli ne biliyor musunuz. 463 trilyon. Sulayacağı alan ne? 23276 hektar. Ve değerli kardeşlerim, işte Erfelek de bunlardan sadece bir tanesi. Erfelek barajı aynı zamanda 2873 hektar araziyi de sulayacak, içme suyu sorunu da aynı zamanda çözülecek.

“Şu andaki bu sıkıntıların arkasında hortumların kesilmesi yatıyor, hortumların kesilmesi. Hizmete susamış Türkiye’yi kana kana eserlere doyuruyoruz. İşte KÖYDES. Türkiye’nin bütün köylerini suya, yola kanalizasyona kavuşturduk, kavuşturuyoruz.

“Geçtiğimiz haftalarda bildiğiniz gibi GAP’la ilgili yeni eylem planımızı açıkladık. Ve 2012 yılına kadar, yaklaşık 27 katrilyon harcamak suretiyle Güneydoğu Anadolu Projesini, Doğu Anadolu Projesini, Konya Ovası Projesini ve bölgesel projeleri inşallah bitireceğiz.

“Türkiye’nin sulama, tarımsal üretim ve enerji üretiminde adeta bir devrim yaşanacak bu beş yıl içerisinde. Akdenize dökülen suları Konya ovasına akıtacak Mavi Tünel projesini hayata geçiriyoruz. Mavi Tünel projesi ilk defa 1872 yılında denenmeye başlanan, ancak bugüne kadar gerçekleştirilemeyen 136 yıllık bir rüyadır. O zaman adı Mavi Boğazdı. Şimdi bu gerçekleşiyor.

“Türkiye her türlü olumsuzluklara rağmen aydınlık geleceğine yürüyor. Buradan Sinop’lu bir Diyojen geçmiş. Ne demiş, ‘Gölge etme başka ihsan istemez’ demiş. Gölge etmesinler, biz başka bir şey istemiyoruz. Kuyu kazmasınlar. İşleyen çarka çomak sokmasınlar. Başka ihsan istemeyiz.

“Değerli kardeşlerim, bakınız, size şurda birkaç rakam vereyim. Bunları gerçi zaman zaman farklı yerlerde de işliyoruz. Bakınız, biz göreve geldik. Beşbuçuk yıl önce Türkiye’nin Gayrı Safi Yurt İçi Hasılası neydi biliyor musunuz? 230 milyar Dolardı. Değerli kardeşlerim 2007 sonu itibariyle bunun üzerine ne ilave oldu biliyor musunuz? 429 milyar Dolar ilave oldu. Şimdi rakam ne? 659 milyar Dolar Yurt İçi Gayrı Safi Milli Hasılamız var.

“Biz göreve geldik. DSP-MHP ve ANAP iktidarından devraldık. İMF’ye olan borcumuz neydi? 23 buçuk milyar Dolardı. Ve biz onların borçlarını ödedik. Şimdi ne kadar borç var? Değerli kardeşlerim, şimdi kalan borç 9.7 milyar Dolar. Buradayız. Merkez Bankamızın kasasında ne vardı biliyor musunuz? 26 buçuk milyar Dolar. Ah benim sevgili vatandaşlarım. Şimdi Merkez Bankasının kasasında ne var biliyor musunuz? 77 buçuk milyar Dolar. E nasıl oluyor bu? Hortum, hortum… Bunlar kesildi. Böyle oluyor. Ve bu şekilde yere sağlam basıyoruz. Ve bu yere sağlam basmayı hazmedemeyenler var. Bunun yanında, ah değerli kardeşlerim, dünya ile rekabette Türkiye dünyanın 26 ncı büyük ekonomisi iken, işte göreve geldik 17 nci sıraya yükseldik. Ama bunlar, tüm bu attığımız adımları kıskanıyorlar, yapamadılar, başaramadılar ve başaramazlar da. Çünki bizim fiilimizin, bizim uygulamalarımızın ulaştığı yerlere onların hayalleri bile ulaşamaz, bunu böyle bilin.

“Ve, aynı kararlılıkla aynı azimle yola devam ediyoruz. İşte bugün buradayız, yarın Bursa’dayız, orda açılışlarımızı yapacağız. Pazar günü İzmir’deyiz, İzmir’de açılışlarımızı yapacağız. Durmak yok yola devam diyoruz. Durmayacağız. Ne düşünürlerse düşünsünler, biz işimize devam edeceğiz. Çünki biz şuna inanıyoruz. Halka hizmet, Hakka hizmettir. Açılışını yaptığımız bu tesis ve hizmetlerin yapımında emeği geçen tüm Bakan arkadaşlarıma, tüm yönetici arkadaşlarıma, mimarından mühendisine işçisine kadar tüm kardeşlerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

“Sinop Havaalanımız haftada üç gün, Temmuz ayından itibaren hizmete açılıyor. Evet, Üç gün hizmet verecek. Tüm Sinop’lulara hayırlı olsun derken Sinop’lu işadamlarımızı da Sinop’a yatırım yapmaya davet ediyorum. Hayırlı olsun. Sağolun, varolun, en kalbi duygularla selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.”

Başbakan Erdoğan konuşmasını bitirdikten sonra uydu sistem vasıtasıyla, Bakan ve bölge Milletvekillerini de alarak sahnede toplu açılışı gerçekleştirdi. TOKİ tarafından Sinop’ta gerçekleştirilen evlerden hak sahibi olan on kişiye sembolik olarak anahtar teslimi yapıldı. Daha sonra 4 Nisan 2006 da Şırnak kırsalında şehit düşen Ayancık’lı şehit Fatih Erer’in anne ve babasına plaket verildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments