Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2009.03.15 -Halit Ertuğrul Ayancık'ta Aile ve Gençlik Eğitimi konulu konferans...

2009.03.15 -Halit Ertuğrul Ayancık’ta Aile ve Gençlik Eğitimi konulu konferans verdi

Eğitimci yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul’un Ayancık konferansı ilgiyle izlendi. Konferansa Ayancık Belediye Başkanı, İlçe Milli Eğitim müdürü, Memursen İl temsilcisi ve çok sayıda eğitimci iştirak etti.

15.03.2009 Pazar günü saat 14.00’de Ayancık Halk Eğitimi Merkezi Salonunda, Memursen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen Ayancık Temsilciliği tarafından düzenlenen konferansa Doç Dr Halit Ertuğrul konuşmacı olarak katıldı. Kamera çekimine müsaade etmediği ikaz edilince çekim yapılmadı, sadece fotoğraf çekildi. Memursen ilçe temsilcisi ve Memursen il temsilcisinin yaptığı açılış konuşmalarından sonra sahneye çıkan Halit Ertuğrul, konuşmasını yaşanmış hayat hikayelerinden ve tecrübelerinden süsleyerek anlattı.

Baştan sona duygu seli içinde dinleyen kalabalık, konferansa doyamadı denebilir. Çünkü Kastamonu’da 5.30’da bulunması gerektiğini söyleyerek konuşmasını bir saatte kesmek zorunda kaldı. Kısmetse bir dahaki seferde daha geniş zamanda buluşmak temennisini dile getirdi. Konferansın sonunda hocanın kitapları tanesi beş liradan kapış kapış alındı.

Konferansın özeti mahiyetinde olan tuttuğum notları buraya ekliyorum:

– Bilim adamları, “dünyanın en zengini ailede huzuru olandır” derler.

– Bu asrın kendine has bir özelliği vardır. Bu asır ailelerin evlatlarıyla imtihan olduğu bir asır. Hayatın en ağır en dayanılmaz en baş edilmezi insanın sevdikleri ve çocukları ile imtihanıdır. Rabbim sizi ömrünüz boyunca sevdikleriniz ve evlatlarınızla imtihan etmesin.

– Acaba mutluluk nasıl elde edilir? 50 yıldan beri insan kendini anlamadan, yaradılış sebebini bilemeden huzur ve mutluluğu bulamadı. Bana göre, sahip olduğu nimetlerin kıymetini iyi bilen mutlu insandır.

– İki ayağı bir kolu ve gözlerini kaybetmiş protezleriyle üniversite okuyan bir kız bana iki şey öğretti. Birincisi; verilen nimetlerin, sahip olduğumuz nimetlerin kıymetini öğretti. İkincisi; Ne kadar darda olursan ol, istedikten sonra, istediğin yere ulaşabileceğini öğretti.

– En mutlu insan taşıdığı değerleri, sahip olduğu nimetleri iyi anlayan insandır.

– 18 yaşına kadar çocuklara nasihat etseniz de dinlemezler. Çocuklar dinlediklerini değil, gördüklerini uygular. Anne babalar çocuklara örnek olmalıdır. Çocuklar yüzde 70 oranında babayı, yüzde 30 oranında anneyi taklit eder.

– Çocuklarına söz verip de yapmayan anne babaları taklit ederek çocuklar yalancılığı öğrenir.

– Birbirine saygı duyan eşler, çocuklarına saygıyı öğretmiş olurlar. Birbirine bağırıp çağıran eşler de çocuklarının düşmanca tavırlar içinde yetişmelerine sebep olurlar. Anne ve babanın birbirine yaptığı hakaretlerle yola çıkan bir çocuk kötü alışkanlıklar kazanır. Her zaman için çocukların yanında birbirinize güzel sözler söyleyin. Birbirinizi çocuğunuzun yanında yüceltin. Sizin bu güzel davranışlarınızdan etkilenecek olan çocuğunuz iyi bir insan olarak yetişecektir.

– Matematik öğretmenim beni çocukların önünde rezil ettiği için matematikten ömür boyu nefret ettim. Öğrenciler sevildikleri kadar, takdir edildikleri kadar başarılı olur. Bir insan, başaracağına önce kendisi inanmadan başaramaz.

– Mükemmeliyetçi olmamalı. İnsan demek, hata yapan insan demektir.

– Başarının sihirli bir formülü varmış; adam yerine konmak…

– Biz bir kişiyi seversek onun sözlerini de severiz. İnsan sevdiğini dinler, ona inanır.

– Çocuklarınızın kalbinde merhamet duyguları oluşturabilmek için onları yokluk içinde olan mağdurlarla tanıştırın.

– Mutluluk ve huzur, çaresiz insanlara çare olmakmış. Çocuklarımızı hayır işlemeye alıştırmak lazım.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments