Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2009.04.16 -M.Emin Yıldırım Ayancık'ta Hz. Peygamberi anlattı

2009.04.16 -M.Emin Yıldırım Ayancık’ta Hz. Peygamberi anlattı

16 Nisan 2009 perşembe günü 18.30’da, Halk Eğitim Merkezi salonunda, Hilal TV’de Hz.Peygamberin hayatından örnekler sunan araştırmacı yazar Muhammed Emin Yıldırım tarafından “Hz.Peygamberi anmak ve anlamak” konulu bir konferans verildi.

Program Halk Eğitim Merkezi Müdür yardımcısı Aydın Yılmaz’ın sunuculuğunda başladı.

Sevgili Peygamberimizin doğumu müjdeleyen Kutlu Doğum haftası münasbetiyle Ayancık Anadolu Gençlik Derneği ve Halk Eğitim Merkezi nin işbirliğiyle düzenlenen program, İstiklal marşı ve saygı duruşuyla başladı. Akabinde sahil camii müezzin kayyımı Ramazan Kaya tarafından Kur’anı Kerimden bir aşrı şerif tilâvet edildi. Sonra Anadolu Gençlik Derneği adına İbrahim Cömert’in kısa bir açıklama konuşması vardı. Daha sonra Ömer Faruk Özdemir tarafından ney takdimi sunuldu. Program sunucusu Aydın Yılmaz bey’in okuduğu naat’la program devam etti.

En nihayet araştırmacı yazar M.Emin Yıldırım, özgeçmişi okunduktan sonra sahneye çıktı.

Konuşmasına euzü besmele, hamdele ve salvele ile başlayan M.Emin Yıldırım, Ayancık gibi küçük bir yerde böyle salonu dolduran kalabalıktan memnuniyetini dile getirdi ve devam etti:

“Eğer bugün burada ‘O’ size hitap etseydi; “Ey kardeşlerim” diyecekti. Çünkü biz inşallah Peygamberin kardeşleriyiz. Bunu ben demiyorum. Bunu yoluna kurban olduğumuz “O” söylüyor. “Benim kardeşlerim” diyor.Allah hepimizi bu kardeşliğe lâyık eylesin.

Allah Rasûlünün hayatında onu başarıya götüren ne var?

Tek başına başladığı Allah yolundaki yolculuğu, ne yaptı da başarıya ulaştı.

Evet O’na Allah yardım etti. Ama Allah’ın yardımının dahi yasası verdır. Sen yardım edeceksin ki Allah da yardım edecek.

Allah Rasûlünü başarıya götüren, Allah’ın yardımından önce bir beşer olarak ortaya koyduğu şeylerdir. Peki, Efendimiz (A.S.) ne yaptı ki bu kadar olumsuzluk içerisinde böyle bir destan yazdı.

Efendimizi başarıya götüren şey neydi. Beş tane bunun cevabı var.

1- Kifayet miktarı ilim,

2- Güçlü bir irade

3- Kur’ani bir ahlâk

4- Büyük bir emel

5- Zorluklara karşı sabır.

Bu beş anahtarla Allah Rasûlü tek başına başladığı yolu işte görüyorsunuz, bugünlere kadar getirdi. Demek ki aynı yoldan yürürsek aynı başarıları elde edeceğiz.”

Bu beş maddeyi tafsilatıyla anlatıp açıklayan M.Emin Yıldırım, yaklaşık bir saat süren konuşmasını kısa bir dua ve temenniyle bitirdi. Konferanstan sonra da sahne önünde kitaplarını okuyucularına imzaladı.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments