Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Haber Arşivi 2009.11.20 -Yeni Ayancık Müftüsü Basri BEKTAŞ görevine başladı

2009.11.20 -Yeni Ayancık Müftüsü Basri BEKTAŞ görevine başladı

Mayıs 2009’dan beri münhal bulunan Ayancık Müftülüğüne nihayet Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Müftüsü tayin oldu ve 20 Kasım 2009 görevine başladı. Hayırlı olsun.

Özgeçmişi: 1968 Ordu-Korgan doğumlu olan Basri BEKTAŞ, İlkokulu köyünde İmam Hatibi 1989’da İstanbul İmam-Hatip Lisesinde bitirdikten sonra İstanbul’un çeşitli semtlerinde ve Ordunun Korgan ilçesinde vekil ve fahri İmam Hatiplik ve Kuran Kursu hocalıkları görevlerinde bulundu. 1992’de Şirnak İli Silopi İlçesinde İmam Hatip olarak Resmi görevine başladı. Bundan sonra sırasıyla Samsun Bafra, Samsun Merkez Köylerinde İmam-Hatiplik görevlerinde bulundu. 1995 yılında Samsun Ondokuz Mayıs İlahiyat Fakültesini kazanıp 2001 yılında mezun oldu. Fakülteyi okurken arada Askerlik görevini de yerine getiren Basri BEKTAŞ daha sonra Konya Selçuk Eğitim Merkezinde ihtisas yaptıktan sonra Sinop ili Boyabat ilçesine Vaiz olarak atandı. Buradaki üç yıllık vaizlik görevinin akabinde 20.11.2006 da Erzincan’ın Kemaliye ilçesine Müftü olarak atandı. 20.11.2009 tarihinden itibaren de Ayancık Müftüsü olarak göreve başlayan müftümüz, evli, iki kız ve bir oğlan olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Şimdi yeni Müftümüzle Müftülük sitesi için yaptığımız röportajı sunuyoruz:

Röportaj:

* Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Basri BEKTAŞ kimdir?

* Evet, Ordu Korgan ilçesinin, eski ismi Çayıralan, yeni ismi Çayırkent oldu belediye olduktan sonra… 1968 doğumlu.. Babam demirci, sıcak demirci. Efendim, orda doğma büyüme. İlkokulu orada okuduk. Orta okulu Tokat Niksar’da, Liseyi de İstanbul Fatih İmam Hatip Lisesinde bitirdik. Ondokuzmayıs İlahiyat mezunuyuz. Konya’da -Haseki diye bilinen- İhtisas Merkezini bitirdik. İşte ondan sonra Boyabat vaizliği, daha sonra Kemaliye Müftüsü ve şimdi de Ayancık Müftüsü olarak burada başladık Bismillah diye…

* İlk Müftülüğünüz Erzincan Kemaliye ilçesinde oldu. Kemaliye’nin İslâmi yaşantısını ve orada neler yaptığınızı, tecrübelerinizi kısaca anlatır mısınız?

* Tabi, ilk Müftülüğümüz orda olmasına rağmen, Boyabat’ta da yarı yarıya Müftülük yaptık. Fakat vekaletle asalet aynı değil. Kemaliye ilçesi, Kemaliye’nin halkı çok beyefendi, hanımlar hanımefendi denebilecek kalburüstü insanlardı. Küçük bir yerdi orası. Ama gittiğimizde evvela kardeşliği tesis adına bir kaynaşma sağladık kendi kurumumuz içinde. Sonra halkla bir kaynaşma sağladık. Çok hızlı girdik belki orda. Birtakım bizi bekleyen ortada hizmetler vardı. Büyük bir bağış vardı. O bağışın, o paranın ağırlığı herkesin cesaretini kırmış. Biz de yapmasak gidecekti para. Müftülüğümüz adına birşeyler yapmak istedik. Önemli sorunları tespit ettik önce. Sonra, orada bekletilen hizmetler vardı, onları yaptık. Bir de genç bir kadroya sahiptik orda. Hep gençti imamlar, yeni gelmişti. Onların eğitimine önem verdik. Merkezde çok cami var, tarihi bir kent olması itibariyle. Çok cami olduğu için, hepsini doldurduk. Amacımız orda cemaatın varlığı veya yokuğu değil, onları eğitmekti. Eğitim faaliyetlerini beraberinde götürdük. Halkı bir taraftan eğitmeye başladık. O anlamda halkla ilgili çalışmalarımız oldu. Kemaliyede üç sene dolu dolu, belki de geriye baktığımızda hayıflanmayacağımız bir hizmetimiz oldu.

* Ayancık’ta resmen göreve başlamadan önce etrafı tanımaya çalıştınız. Ayancık’ı nasıl buldunuz?

* Ayancık’ı, hiç gelmemiştim, daha önce bilmiyordum. Ama bende oluşan kanaati o günlerde şimdiki bulduğumun tersiydi. Daha iyi buldum Ayancık’ı. Beklediğimin ve beklentilerimin üzerinde, insanlarının sıcak, ilgili ve müftülüğün de belli bir itibarının olduğunu gördüm. Geçen Müftülere bu vesileyle teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Müftülüğümüzde çalışan bütün emekli olan veya hali hazırda çalışan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu anlamda Müftülüğün iyi bir itibarı var. Ayancık güzel bir yer. Karadenizde olmak da güzel yani, onu da söyleyebilirim.

* Ayancık’ta ve özellikle Din Görevlileriyle yapmayı düşündüğünüz çalışmalar nelerdir?

* Ayancık’ta evvela fiziki binalar, yani Müftülük olarak ihtiyaca cevap verecek, hatta ihtiyacın üzerinde diyebiliriz. Bu alanda, yani inşaat değil de irşad işlerine ağırlık vereceğimiz kesin. Evvela, daha evvelde kısa bir bilgi aktarımıyla öğrendiğimiz personelin kaynaşması, kardeşliği, kucaklaşması. İçte bütünlüğü sağladıktan sonra dışarı doğru mesela halka doğru bu birliği yaymak. Güzel dinimizin aydın, gülen ve insanı ısıtan yönünü, yüzünü Ayancık’la paylaşarak, zannedersem biraz iddialı olur amma Ayancık Müftülüğünü gündemi belirleyen bir konuma getirmeyi düşünüyorum. Hedeflerimden birisi bu. Ta köylerine varıncaya kadar Müftülük gündemi belirleyecek, Müftülük personeli gündemi belirleyecek, ama hep müspet yönde. İyi şeyler duyacaklar Müftülükle ilgili. Eğitimle ilgili evvela birkaç tane ders halkası oluşturmayı planlıyorum. İnşallah bu, akşam olabilir. Mesai saatinin dışında olabilir. Mesai içinde de olabilir. Arapça kursları düzenlemeyi düşünüyorum. Hadisle ilgili dersler düzenlemeyi düşünüyorum. Bir de tefsir dersleri yapıp ilahiyatçılarla beraber… Kurum dışı faaliyetler, özellikle öğretmen arkadaşlarımızdan, çevremizden, dışardan, daha önce Hüseyin Bey’in yapmış olduğu, başlatmış olduğu bazı dersler var. Hüseyin Bey’le zannedersem aynı frekansda olduğumuzdan belki de aynı eğitim faaliyetlerini devam ettirmeyi düşünüyorum. Personelimizin seviyesi çok önemli benim için. Personelin oturup kalkmasından, konuşmasından, eğitimle ilgili bütün bilgiler… Personel üzerine biraz yoğunlaşacağız. Yani herkesin bir yüksek okul bitirmesini istiyoruz. Hafız olanların hafızlığını unutmamasını istiyoruz. Arapça bilmeyenlerin Arapça öğrenmesini istiyoruz. Sonra fiziki şartlarda camileri birebir gezerek önce bir tespit yapacağız. Hangi camide hangi ihtiyaç var. Ne yapılması gerekiyor. Aksayan yönler var mı onları belirledikten sonra bir iki ay sonra tekrar gidip tespit yaptığımız şeylerin giderilip giderilmediğini kontrol edeceğiz. Güveni sağladıktan sonra zaten kendisi rölantiye giren işler yürüyecek. Akşam sohbetlerimiz olacak. Belki çaylı pastalı börekli. Bu sohbetlerde de daha geniş bir halkaya, yani bizim kurumumuzun dışında daha geniş halkaya… Yukarda çok güzel bir mekân var, misafirhanenin bir bölümü. Orayı aktif hale getireceğiz. Çay kazanı orada hergün kaynayacak. Ve inşallah akşam, bu güzel kış akşamlarında güzel sohbetler olacağını düşünüyorum. Daha, hepsini söylemiyeyim. Yani birçok planlarımız var inşallah onları da zamanı geldiğinde beraberce görürüz. Yapmaya çalışacağız birşeyler inşallah.

* Son olarak söylemek istedikleriniz?

* Son olarak söylemek istediğim. Bir defa şunu söyleyebiliriz ki bizi internet ortamında veya camide kürsüde falan dinleyen herkes ön kabullerini, ön görüşlerini bir yana bırakıp, yani önce bir mü’min ve Müslüman çocuğu olarak güvenmelidir yani, ne yapılabilir, ne edilebilir, elimizden geldiği kadar gücümüzün üstünde herşeyi bilfiil Allah’ın yoluna vermeye hazırız. Ama tabi güven olmadan olmaz. Güven zedelenmesi kötü birşeydir. Daire içinde ufak tefek sürtüşmelerin olduğunu, bir takım olumsuzlukların olduğunu duyduk, gördük ve müşahade ettik. Dairemizin içinde birliği sağladıktan sonra bunlar olacak. Bir de zamana ihtiyacımız var. Henüz çok yeni. İnşallah Ayancık’lı bizden, biz de Ayancık’tan memnun ayrılacağız. Nasıl ki Kemaliye’den ayrılırken onlara söylediğim gibi; biz artık bir hemşeriyiz dedik. Nereye gidersek Kemaliye’yi anlatacağız dedik. Boyabat’ta da böyle söylemiştik. Artık biz Ayancık’lı olduk. Bundan sonra bizi burdan ne zaman git derseler o zaman, gidinceye kadar Ayancık’a hizmet edeceğiz, dinimize hizmet edeceğiz kısacası. Kendimiz için değil, belki güzel dinimiz için yakışanı söylemeye, yapmaya, yaşatmaya devam edeceğiz inşallah, diyelim. Size de teşekkür ediyorum bu vesileyle.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments