Perşembe, Eylül 23, 2021

12 Mayıs 2008

12 Mayıs 2008, Pazartesi – İZMİR

Kader denilen şey bu olsa gerek. Hiç umulmayan, hiç beklenmeyen, aklınızdan bile geçmeyen, hiç kimsenin planlamadığı, tamamen tesadüf eseri olarak başa gelen şeyler başka nasıl açıklanabilir? Yelken ailesi 17 yıl önce böyle bir kaderi yaşadı.

Burhan Yelken, 1951 yılında Çiftçi Nuri Yelken ve Tekel işçisi Fatma Yelken’in oğlu olarak Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bafra’da tamamladı. 1973 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye bölümünü bitirdi. (Benim sınıf arkadaşımdı). 1974 yılında Merkez Bankası Samsun Şubesinde memur olarak göreve başladı. Eczacı Kadriye Yelken ile evliydi ve üç çocuğu vardı. Turne teftişlerinde Samsun’a her gidişimde Merkez Bankasının ve diğer ticari bankaların kambiyo işlemlerini de denetlediğimiz için Burhan’la görüşürdüm. 1983-1986 yıllarında şef olarak, 1986-1991 yıllarında kısım amiri olarak görev yaptı.

Bundan 17 yıl önce bugün, 12 Mayıs 1991 tarihinde, Burhan Yelken, eşi Kadriye Yelken, oğlu Murat Yelken, ikiz kızları Eda ve Ela Yelken, yani tüm aile özel arabalarıyla yolda giderken, karşı yönden gelen Belediye otobüsünün çarptığı elektrik direğinin üzerlerine devrilmesiyle hayatlarını kaybettiler. Bütün ailenin aynı kazada ölmesini her hatırlayışımda yüreğim burkulur. İsimleri, Samsun’da, Burhan ve Kadriye Yelken Sağlık Ocağı olarak yaşıyor. Ruhları şad olsun.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments