Pazartesi, Eylül 26, 2022

15 Mart 2012

15 Mart 2012, Perşembe – İZMİR

KİTAPLARIN DEVRİ BİTTİ Mİ ?

(BİR GELECEK SENARYOSU)

Diyelim ki insanoğlu uygarlık ve teknolojide daha da ilerledi. Her şey bilgisayarda, internette kayıtlı hale geldi. Eski bilgilerin tümü elektronik ortama aktarıldı. Artık ne kağıt, ne CD, DVD, Blue Ray kullanılmaz oldu. Bilgisayar, TV, telefon, internet vs her şeyi içeren modern aygıtlar yapıldı. Aradığında her bilgiye kolayca ulaşılınca o bilgileri kafaya doldurup beynimizi yormaya gerek kalmadı. Hayat mükemmel oldu.

Ama, sonra büyük bir tufan olsa, yanardağlar ve depremlerle eski çağlardaki gibi (Atlantis ve Mu kıtası gibi) gelişmiş uygarlığımız yok olsa, karalar ve denizler değişip coğrafya atlasları ters yüz olsa, insanların sağ kalanları enerji olmadan, o enerjiyi yaratacak ve kullanacak bir olgunluğa, bilgi ve beceriye erişmeden ilkel bir yaşama mahkum olsa halimiz nice olurdu? Çok şey bilen bilge kişiler topluma rehber olur, okuyup öğrenebileceğimiz belgeleri, kitapları bulup korumaya çalışırlardı. Antik çağlardaki gibi saygınlık ve güç bilgi sahibi, kitap sahibi olanlarda toplanır, toplum onlara değer verirdi. Belki bazı kişiler, kaba güçle egemen olmaya çalışırlardı, ama toplumun ortak aklı, asıl gücün bilgi olduğunu bilir ve ona göre davranırdı.

Yani, artık kimse kitap okumaz diyenler, kütüphaneleri gereksiz bulanlar, her şeye rağmen ellerinde ve evlerinde kitabı baş köşeye koyanlara saygısızlık etmesinler. Belki de geleceğimizi onlar sayesinde yeniden kurabileceğiz.

Kitaplar hep olmalıdır.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik23 Kasım 2012
Sonraki İçerik1 Şubat 2012
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments