Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler 15 Temmuz hatırası unutulmaması için bazı cadde ve meydanların adı değiştirildi

15 Temmuz hatırası unutulmaması için bazı cadde ve meydanların adı değiştirildi

Ayancık’ta Belediye meclisi tarafından, 29 Temmuz 2016’da yapılan olağanüstü toplantıda alınan 78 no.lu kararla, 15 Temmuzda yaşanan olayların ölümsüzleştirilmesi ve tarih boyunca unutturulmaması için bazı cadde ve meydan isimleri değiştirildi. Buna göre Cumhuriyet Meydanı “Demokrasi ve Cumhuriyet meydanı” olarak,  Belediye caddesi “15 Temmuz Şehitler Caddesi” olarak, Şevki Şentürk Caddesi “Şehit Ömer Can Açıkgöz Caddesi” olarak, Zübeyde Hanım-105. Cadde- Anadolu caddesini içine alan caddeler, yani otogar karşısandaki bölünmüş yol “Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı” olarak değiştirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Ayhan Ergün; 15 Temmuz’da tarihin en alçak darbesinin yaşandığını belirterek hainlikte sınır tanımayan bu girişimi Ak Parti grubu olarak şiddetle kınadıklarını belirtti.

Askerimiz içinde yapılanmaya çalışan cuntacıların milletin evlatlarına, askerine, polisine, TBMM’ye, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ateş açtığını, masum insanları şehit ettiğini belirten Başkan Ergün; “Astın üste silah çektiği, her türlü yasa dışı uygulamanın yer aldığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bile tahmin edemeyeceği alçaklıkların yaşandığı bir gece oldu. Türkiye’mizin kurtarılması ve kollanması için görevin halka düştüğünün açıklanmasıyla milyonlar gözünü kırpmadan büyük bir kahramanlık örneği göstererek meydanlara indi ve bu oyunu bozdu. Emniyet güçlerimiz halkımızın da desteği ile olayları bastırabildi. Türk milletinin büyük bir millet olduğunu, boşuna tarih yazmadığını bir kez daha gösterdi. Devletimiz tüm kurumlarıyla büyük bir tehlike atlattı.

Bizlerde Belediye meclisi olarak gelecek neslin bu günü unutmaması ve her daim uyanık kalmasını sağlamak amacıyla olağanüstü toplanarak 29 Temmuz 2016 tarih ve 78 sayılı Belediye Meclisimizin almış olduğu kararlar neticesinde; Belediye caddesini 15 Temmuz Şehitler Caddesi, Şevki Şentürk Caddesini Ankara’ da ki olaylarda gözünü kırpmadan kahramanca kendini sokağa atan ve şehit olan kardeşimiz için Şehit Ömer Can Açıkgöz Caddesi, Cumhuriyet Meydanını Demokrasi ve Cumhuriyet meydanı, Zübeyde Hanım-105. Cadde- Anadolu caddesini içine alan caddelerimizi de Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı olarak isim değişikliklerini gerçekleştirdik. Bu konudaki kararlara imza atan meclis üyelerimize halkımız adına teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile bu ve benzeri olayların tekrar bu millete yaşatılmaması en büyük temennimizdir. Kahramanlıklarını tarih boyunca hatırlayacağımız aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.” dedi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments