Pazartesi, Eylül 26, 2022

15.Ağustos.2010

15 Ağustos 2010, Pazar – İZMİR

Aralık 1983 tarihinde, Turgut Özal’ın ilk Başbakanlığında, Maliye Bakanlığından Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İktisadi İşbirliği Teşkilatı (HAZMİİT) ile Ticaret Bakanlığından Dış Ticaret Genel Müdürlüğü bir araya getirilerek Başbakanlığa bağlı Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı kuruldu. Bu Müsteşarlık Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem’e bağlandı.

Başlangıçta, Bakanlıklardaki Ticaret Bakanlığı binasında ve Mithatpaşa Caddesindeki Hazine binasında dağınık olarak faaliyete başladı. Sonradan, Halk Bankası’nın kendi genel müdürlüğü için yaptırdığı binasına el konuldu ve Müsteşarlık resimde görülen bu binaya taşındı.

(Fotoğraf 2006 yılına ait. Ön tarafta görülen kişi, o tarihte Hazine Kontrolörleri Kurulu Başkanı olan arkadaşımız Hikmet Esen. Ne yazık ki Ekim 2007 tarihinde, talihsiz bir trafik kazası sonucu çok erken yaşta yaşamını yitirdi.)

Aralık 1994 tarihinde ise, birleştirilen iki teşkilat arasında kan uyuşmazlığı ortaya çıktığı için iki ayrı Müsteşarlığa dönüştürüldü. Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı boşandılar ama aynı evde oturmaya devam ettiler.

Ocak 1976 tarihinde, Maliye Bakanlığı binasının arka tarafındaki özlük işleri binasında yeni sınavı kazanmış olan dört stajyer Hazine Kontrolörü göreve başladık. Ben, Merkez Bankası İdare Merkezi Kamu Kredileri Müdürlüğü memuru iken, Ergün Koç Merkez Bankası Bursa Şubesi memuru iken, Hüseyin Cevat Tozlu vergi memurluğundan sonra askerliğini tamamlayıp gelmiştik. Sadece Arif Aslanbay yeni SBF’den mezun olmuştu.

Fotoğraf 1977 yılına ait. Dört yeni stajyerden üçü Ulus’taki binadan öğle tatilinde Gençlik Parkı’na gelmişiz. Soldaki Arif Aslanbay, zeki, bilgili ama psikolojik problemleri olan bir arkadaşımızdı. 1986 yılında intihar ederek hayatına son vermişti. Ortada ben Sabahattin Öztürk. Sağdaki Ergün Koç, içimizde en çalışkan ve becerili olan kişi idi. Hazine Müsteşarlığında Banka Kambiyo Genel Müdür Yardımcılığı ve Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen, Bursa’nın Karacabey ilçesinde iki dönemdir Belediye başkanı olarak görev yapıyor.

Hazine Kontrolörleri Kurulunda 1980 yılında Ankara’da Mithatpaşadaki binadayız. Soldan sağa; Engin Sütmen (O tarihte Kurul Başkanı), Hüseyin Cevat Tozlu (Beraber başladığımız bu arkadaşımız da bir zaman sonra kuruldan istifa etti), Ben Sabahattin Öztürk, Ahmet Akgün (Şu anda emekli), Turan Serdengeçti (Şimdi Müsteşarlık Müşaviri) ve masada oturan Raif Bakova (Hazine ve Dış Ticaret İstanbul Bölge Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen İstanbul Kültür Üniversitesinde Öğretim görevlisi).

1981 yılında Hazine Kontrolörleri İstanbul Grup Başkanlığında, Karaköy’deki maliye binasında bir aradayız. Soldan sağa: Mehmet Uysal (Şu anda İstanbul Grup Başkanı), Burhan Elçin (Sonradan istifa etti. Halen serbest çalışıyor), Ben Sabahattin Öztürk, Ahmet Büyükkaymaz (1988 yılında istifa etti. Uzun yıllar İETT Genel Müdürlüğünde çalıştı. Halen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü).

1998 yılına ait bu fotoğrafta, Ankara’da Kurul Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Hazine ve Dış Ticaret binasının 19. Katında, Abdullah Demir (Halen Hazine Başkontrolörü), Ahmet Akgün (Emekli) ve ziyarete gelen eski Maliye Müfettişi arkadaşım Harun Öztürk ile birlikteyim. (Harun DSP’den milletvekili seçildi, halen CHP’nin İzmir milletvekili olarak parlamentoda).

Tüm Teftiş Kurullarında kararname ile atanan Başkan’a yardımcı olmak ve iş bölümü yaparak amaçlanan etkinliği sağlamak üzere yeterli sayıda (genel olarak iki veya üç) denetim elemanı Başkan’ın talebi ve yetkili amirin onayı ile Başkan Yardımcısı olarak atanır. Hazine Kontrolörleri Kurulunda Ankara dışındaki gruplardan gelerek başkan yardımcılığı yapan tek Hazine Kontrolörü ben oldum. 1998 yılında bir yıl süre ile geçici görevli olarak Ankara’ya geldim. Evimden ailemden uzakta misafirhanelerde kalarak katlandım. Belli bir kıdem sonrasında bir yenilik yapmak ihtiyacındaydım. Eşim Neriman Maliye’den emekli olmuştu. 15 günde bir İzmir’e gidip geliyordum. Bavulumdaki kirli çamaşırlarımı bırakıp yenisini alıyordum. Bir yıl süreli olarak geçici görevle gelmiştim, sürekli yolluk aldım, misafirhane ücretini de ekledim. Ancak, bütün kurullarda uygulanan yöntemi yapmadım, yani diğer meslektaşlarla ortak iş yapmadım ve ortağın yazdığı rapora imza atmadım. Sayıştay Denetçileri Hazine Müsteşarlığındaki incelemeleri sırasında benim yaptığım görevin sabit görev olduğunu, sürekli harcırah almamın yasal olmadığını, aldığım yollukları ve ödenen misafirhane ücretlerini iade etmem gerektiğini açıkladılar. Bir yıl katlandığım çilenin karşılığı bugünün parasıyla 1500 TL idi. Ziraat Bankasından kredi alarak borcu kapattım.

1998 yılındaki bir yıllık Başkan Yardımcılığı görevinin artıları da vardı elbette. 12 Eylül sonrası kapatılan Hazine Kontrolörleri Derneği’nin yeniden açılmasını, Hazine Kontrolörleri Kurulu’nun 45. Yılında, kendi arşivim ve uğraşımla kurul albümünün basılmasını sağlamıştım. Ayrıca, aynı tempoda yıllarca yapılan teftişlerin yorgunluğundan sonra, ben hala varım özgüvenini kazanmıştım.

Hani ironik bir söz vardır ya, yapılan hizmet cezasız kalmaz diye, cezayı Sayıştay kesmişti. Eğer, arada bir Kurul başkanlığı herhangi bir Kontrolöre görev verirken beni de dahil etseydi, yazılan raporlara ben de imza atsaydım, geçici görevle denetim yaptığım, sabit görevde olmadığım kabul edilecek, harcırahların geriye tahsili söz konusu olmayacaktı. Gene de şikayetçi değilim. Çünkü, aynı devlet, bu bir yılın karşılığı olarak 2002 yılında üç ay süreyle Londra’da görev yapmaya gönderdi. Londra günlerinin hikayesi o tarihteki güncelerimde anlatılmıştı. Fotoğraflarla özetlemeyi bir başka yazımda yapacağım.

2007 yılında Kurul Başkanlığı odasında sınav komisyonu toplantı halinde. Soldan sağa: Ben Sabahattin Öztürk, Ayşen Bilenler(Hazine Başkontrolörü), Mehmet Ali Ertunç (Halen Başkan Yardımcısı), Doç.Dr. Yaşar Akgün (Halen Hazine Kontrolörleri Kurul Başkanı).

62 yaşındayım, 37 yıldır devlet memuruyum ve bunun son 35 yılında Hazine Kontrolörü olarak görev yaptım. Emekli oluncaya kadar, üç yıl daha hizmete devam edeceğim. (İnşallah).

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik26.Aralık.2010
Sonraki İçerik25.Temmuz.2010
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments