Perşembe, Eylül 23, 2021

16 Ocak 2008

16 Ocak 2008, Çarşamba – İZMİR

Şair, babamın öldüğü yaştayım diyordu. Babam Nuri Öztürk, 32 yıl önce bugün toprağa verilmişti. 15 Ocak 1976 akşamı sokakta aniden fenalaşıp düşmüş, hastaneye kaldırıldığında kalp krizinden öldüğü söylenmişti. Ayancık’taki devlet hastanesinin kayıtlarına ölüm tarihi 16 Ocak 1976 olarak geçti. Ben, Merkez Bankası İdare Merkezinde Kamu Kredileri Müdürlüğündeki memuriyet görevimden 31 Aralık 1975 tarihinde ayrılmış, 1 Ocak 1976 tarihi itibariyle Maliye Bakanlığında Hazine ve Kambiyo Kontrolörü olarak göreve başlamıştım. O günlerde Ayancık’tan gelen bazı hemşeriler babamın hasta olduğunu duyduklarını söylüyorlardı. Oysa herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Yeni bir göreve başlamanın heyecanıyla bir daha hiç tekrarlamayacağım bir hata yapmış, şu anda anam babam ölse bile bir yere gidemem demiştim. Büyük konuşmamın cezasını çok kısa sürede gördüm. Babamın ağır hasta olduğunu Oktay Çelem’in babası bana ilettiğinde gece Ankara’dan yola çıktım. Samsun’a geldiğimde kar nedeniyle Ayancık’a ancak öğleden sonra vasıta bulabildim. Akşama doğru eve geldiğimde içimde hala inanmazlık vardı, babam iyileşecek ve geri dönecektim. Ama, daha kapıda başın sağolsun taziyesiyle karşılaşınca acı gerçeği anladım. Üstelik cenazeye de yetişememiştim. Babamın vasiyeti üzerine köyde bir mezar hazırlanmış, ama kar ve tipi nedeniyle cenazeyi köye çıkarmak mümkün olmayınca Ayancık’ta defnedilmişti. Babam, nüfus kayıtlarına göre 1919 (1335) tarihinde doğmuş. Öldüğünde 56 yaşındaydı. Ama, hep yedi sekiz yaş küçük yazdırıldığını söylerdi. Asıl yaşı 63, nüfustaki yaşı 56 idi.

Eski tip nüfus cüzdanları bir kitapçık gibiydi. Babam, benim nüfus cüzdanımın arkasına kendi el yazısı ile şöyle yazmıştı:

“Sabahattin Öztürk’ün anadan doğum tarihi 30.06.1946 Pazar günü sabah erken saat 2.30’dadır. İki yaş ufak yazdırdım. Kazköy Bölgesinin Burtu mıntıkasında tomruk sevk memuru olarak mıntıka amirliğini deruhte ediyordum. Nuri Öztürk ”

Benim nüfus kayıtlarıma göre 2008 yılında 60 yaşımdayım. Ama babamın bu notuna göre 62 yaşımdayım. Yani demek ki şairin dediği doğru, babamın öldüğü yaştayım artık.

Bugüne kadar annemin hayatta olmasıyla teselli bulurdum. Artık annem de yok. İlk kez, babamın ölüm yıldönümünde annem bizimle değil. 1926 doğumlu annem Nesibe Öztürk 7 Temmuz 2007 günü toprağa verildi. Nüfus kaydına göre 81 yaşındaydı. O’da babam gibi küçük yazılmıştı. Babamla evlendiğinde nüfusta 13 yaşında göründüğü için, hakim anneme beş yıl içinde bu adam seni boşamak isterse onu cezalandırırım demiş.

Annem hayatı boyunca zayıf, çelimsiz ve sessiz bir insandı. Küçük gelin dedikleri için yorucu işler vermemişler, bu yüzden bir beceri kazanamamış. Bir türlü şişmanlayamadığı için hep üzüntü duyardı. Ona göre sağlıklı olmak gürbüz olmak demekti. Kendisini hep hasta ve dermansız görürdü. Babamın kilolu haline bakıp bizim de öyle olmamızı isterdi. Ona göre, zayıflık hastalık, şişmanlık sağlık işaretiydi. Annemle babamın yedi yıl çocukları olmamış. Babam, daha gösterişli Çerkez kızlarına ilgi duyduğunu anneme söylediğinde annem üzülür dururmuş. Babam çocukları olmadığı için boşanıp başkasıyla evlenme isteğini anneme söyleyince, annem boynunu büküp sen bilirsin demiş. Babam annemin itiraz edip karşı çıkmasını, bağırıp çağırmasını istiyormuş, o zaman kendini haklı görecekmiş. Ama, annem kaderine razı olunca kıyamamış. Sonraki yıllarda, babam gene başka kadınların adını anıp evleneceğini söyler dururdu. Annem ise bunların sadece dilinde olduğunu bildiğinden gülümserdi. Çünkü, yedi yıldan sonra beşi yaşayan dokuz çocuk doğurmuştu.

Şimdi artık hem yetim hem öksüzüm. Annem artık babamın yanında. Mezarlarında rahat uyusunlar. Allah rahmet eylesin. Amin!

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments