Pazar, Temmuz 25, 2021

16 Şubat 1999

16 Şubat 1999, Salı – İZMİR

Orhan Günşiray’ın da aralarında olduğu Yeşilçam’ın bugün sinemaya uzak yaşayan bazı starlarıyla röportajlar başlıyor, Sabah Gazetesinde. 1965 yılında Haydarpaşa Lisesinde okurken, satın aldığım birkaç kartpostal fotoğrafı imzalatmak amacıyla Orhan Günşiray’ın evine gitmiştim. O dönemde şöhretinin zirvesindeydi. Aşklarıyla, atlarıyla, yatlarıyla ünlüydü. 4.Levent’teki bir villada kalıyordu. Dergilerden saptadığım adresini bulmak epeyce vaktimi aldı. Akşam hava kararmaya başladığında evi buldum. Kapının zilini çaldım. Orhan Abim kapıyı açtı. Zaten utangaç, az konuşan bir insandım. Hayranı olduğum yıldıza hiçbir şey söyleyemedim, ama, neden geldiğimi anlatabilmek için ceketimin iç cebinden fotoğrafları çıkardım. Bir an tedirgin bakışlarla durakladı. O dönemde terör ve anarşi henüz yoktu, ama hiç konuşmadan elini cebine atan birinden kim olsa kuşkulanırdı. ”Fotoğrafları imzalar mısınız?” dedim. Toplam dört resmini imzaladı. ”Nerelisin kardeş?” diye sordu. “Sinopluyum” dedim. ”Bu fotoğraflar bende bile yok, nereden buldun?” İmzadan sonra teşekkür edip ayrıldım. Haydarpaşa Lisesinden belge alıp Ayancık’a dönünce, fotoğraflar babamın eline geçti, hepsini yırtıp ocakta yaktı.

Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinde iken de (1962-1963 döneminde) duvar gazetemize O’nun resmini ve biyografisini koyduğumuzda, bayan edebiyat öğretmenimiz “O da artist miymiş, zıpırın teki” diye itiraz etmişti. Ortaokul ve Lise yıllarımda hep Orhan Günşiray gibi bakıp poz veriyordum. Sokakta onun gibi yürüyordum. 1966 yılında SES Dergisinde hangi yıldıza benziyorsunuz köşesinde, Ayancıklı Orhan Günşiray benzeri olarak fotoğrafım yayınlanmıştı.

Yıllar sonra İzmir’de, bir özel tiyatro oyununun galasında, Haluk Bilginer ile tanıtıma katılan oğlu Mahir Günşiray’a babasının hayranı olduğumu itiraf etmiştim. (Oğlum oğlum isimli filmde küçük Mahir babasıyla birlikte oynamıştı).

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments