Perşembe, Eylül 23, 2021

20 Ocak 2013

20.Ocak.2013 – Pazar – İZMİR

RÜŞTÜ ONUR VE MUZAFFER TAYYİP USLU

3 Ağustos 1920 tarihinde Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, bir köy öğretmeninin en büyük oğlu olarak doğan Rüştü Onur, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinde orta öğrenimini sürdürürken vereme yakalandığı için bir yıl ara verdi, ama okula devam edemedi, Ereğli Kömür İşletmelerinde memur olarak çalışmaya başladı. Sağlığı kötüleşince Heybeliada sanatoryumunda tedavi gördü. Orada tanıştığı Mediha hanımla nişanlandı. Üç ay sonra nişanlısı tifodan ölünce kendi durumu da ağırlaştı. 2 Aralık 1942’de daha 22 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Muzaffer Tayyip Uslu ise 1922 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrencilik dönemi İstanbul, Mersin ve Zonguldak’ta geçti. Yoksulluk ve hastalık nedeniyle üniversiteyi yarıda bıraktı. Zonguldak’ta memur olarak çalışmaya başladı. Arkadaşı Rüştü Onur gibi 3 Temmuz 1946 yılında daha 24 yaşındayken veremden öldü.

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, Zonguldak Lisesinde arkadaştılar. Orada bir yıl öğretmenlik yapan Behçet Necatigil’in öğrencisiydiler. Necatigil, Onur ve Uslu’nun, Zonguldak’taki dergi ve gazetelerde, İstanbul’daki Değirmen mecmuasında şiirleri ve yazıları yayınlandı. Ancak, her iki şairde çok genç yaşta aynı hastalıktan yaşama veda ettiler. Sanki hayata doymadan öleceklerini bilir gibi, her iki şairin şiirlerinde hem bir hüzün ve ölüm teması, ama hem de hayatın güzelliğine vurgu vardır.

İki şairin şiirlerinden birer örnek:

HÜLASA

Ben ölsem be anacığım

Nem var ki sana kalacak.

Ceketimi kasap alacak

Pardösümü bakkal

Borcuma mahsuben.

Ya aşklarım

Ya şiirlerim ne olacak

Ya sen ele güne karşı

Nasıl bakacaksın insan yüzüne.

Hülasa anacığım

Ne ambarda darım

Ne evde karım var.

Çıplak doğurdun beni

Çıplak gideceğim…

Rüştü ONUR

ÖLÜMÜ DÜŞÜNMEK

Mümkün mü ağlasın annem

Mezarımın başında

Ben sesimi çıkarmayayım

Hayırsız bir evlat gibi.

Bir bulut uçsun da

Ben başımı kaldırmayayım

Yağmur dindikten sonra

Gezinmeyeyim caddelerde.

Ah, mümkün mü bir güzel kadın

Geçsin de yanımdan

Ben seyretmeyeyim

İçimi çekerek.

Muzaffer Tayyip USLU

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments