Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler 2010 yılı Hacı adayları Sinop Alaaddin Camii önünden Hicaza uğurlandı

2010 yılı Hacı adayları Sinop Alaaddin Camii önünden Hicaza uğurlandı

13 Ekim 2010 çarşamba günü Sinop Alaaddin Camii önünde hacı uğurlama merasimi yapıldı. Saat 09.30’da başlayan programa katılım gerçekten güzeldi. Havanın da güzel olduğu günde güzel sesli Din Görevlileri, ilahilerle ve kasidelerle hoş sadalar bıraktı.

Daha sonra Kafile Başkanı olarak hacca giden Ayancık Müftüsü Basri Bektaş, Hacılara ve Halka yönelik bir konuşma yaptı. Duygu yüklü konuşmasına: “Ey bâd-ı saba, uğrarsa yolun semti Haremeyn’e, Ta’zimimi arzeyle Ravza’daki Rasûlü-s’Sakaleyne.” dizeleriyle başladı.

O kutsal mekanlara gitmenin heyecanını yaşayan hacı adaylarına; “Sizlerle en güzel şekilde hac ibadetimizi yerine getirerek inşallah sağ salim yurdumuza döneceğiz. Siz hacı adaylarımızın yakınları, hiç tedirgin olmayınız. Onlar bize Allah’ın izniyle emanettir. Biz de onlarla birlikte samimi bir şekilde hacı olmanın idrakine varacağız. Allahın izniyle her şey güzel olacak ve bütün günahlarımızdan arınmış bir şekilde döneceğiz inşallah. Elbette daha sonra bu güzelliğimizi devam ettirmek esas olandır. Ben fazla zamanınızı almak istemiyorum. Sayın Valimiz ve Sayın İl Müftümüz de bizlere hitab edecekler. Ben bu duygu ve düşüncelerle hepinizi Allaha emanet ediyorum.”

Ardından İl Müftü vekili Süleyman Çoban, bir konuşma yaparak şöyle dedi: “Sabırlı olacaksınız ve inşallah en güzel bir şekilde haccı ifa ederek ülkemize salimen geri geleceksiniz. Kafile Başkanımız Ayancık İlçe Müftümüz Basri Bektaş ve Din Görevlisi arkadaşlarımız sizlere en güzel hizmeti sunacaklardır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konuda önderliğini yine en güzel bir şekilde gösterecektir. Rahat olun. Siz sadece ibadetlerinizi huşu içerisinde yerine getirmeye çalışın. Bol bol tavaf edin. Çünkü buraya geldiğinizde namaz kılabilirsiniz ancak tavaf imkânı sadece orada olacaktır. Lütfen bu imkânınızı en güzel bir şekilde değerlendiriniz.”

Daha sonra Sinop Valisi M. Hakan Güvençer kısa bir konuşma yaptı: “Sizler, çok şanslı insanlarsınız. Sizlere bakarken duygulanmamak elde değil. O kutsal mekanlarda bulunacaksınız. Lütfen ülkemiz için, güzel Sinop’umuz için dua ediniz. Sizlere o mekanlarda sağlık ve huzur içerisinde ibadet yapabilmenizi diliyorum. Allah yolunuzu açık etsin.”

Daha sonra Süleyman Çoban’ın duasıyla program sona erdi ve hacı adayları törenle Samsun Çarşamba hava alanına uğurlandı.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments