Pazartesi, Eylül 26, 2022

21 Şubat 1999

21 Şubat 1999, Pazar – ANKARA

Bugün önce “Mesajınız var” (You’ve Got Mail) filmine gittim. İki sevimli oyuncu Meg Ryan ve Tom Hanks’ın internette yazışmalarıyla ortaya çıkan romantik hoş bir komedi.

İkinci film, 1982 Cannes film festivalinde Altın Palmiye kazanan ve yeni teknoloji ile kopyası restore edilen “Yol” filmiydi. Yılmaz Güney, ”Sürü” ve “İzin” filmlerinde kullandığı temayı Yönetmen Şerif Gören ile gerçekçi bir senaryo diline dönüştürmüş. Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Tuncay Akça oynamış. Gözlemler, çekim, oyunculuk hepsi güzel. Ama, haksızlığın ve acımasızlığın yalnız Kürtlere yapılmadığını, geri kalmış yöre insanlarının tümünün aynı yazgıyla karşı karşıya olduğunu unutmadan izlemek gerekir. Çocukluğumda, jandarma baskısına ve eşkiyalara dair öykülerin hiç birinde Kürtler yoktu. Anneannem de Türkçe bilmezdi. Onun yanında Çerkezceyi öğrenmiştim. Ama, hiçbir zaman Çerkez oldukları için hor görüldüklerini düşünmediler. Devletin kabahati, o insanları kendi kaderlerine terk etmesiydi. Yolları, okulları, iş alanları olsaydı, feodal töreler, bağnazlıklar kırılabilseydi gene kaçakçılık, çatışmalar olurdu ama sadece sınıfsal farklılık nedeniyle olurdu. Etnik bir ayırım olmazdı. Her neyse, filmin hatırlattığı düşünceler ve tartışmalar fazla uzadı.

Bu arada, Galatasaray ve İstanbulspor 3-3 berabere kaldılar. Bu hafta hem Fenerbahçe, hem Beşiktaş berabere kaldı. Trabzonspor yenildi. (Neriman’ın dediği çıktı. Aynı hafta, FB önce maç yapıp puan kaybederse GS’da mutlaka puan kaybediyor).

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments