Perşembe, Ağustos 5, 2021

22.Haziran.2010

22 Haziran 2010, Salı – İZMİR

Bu fotoğrafta İlkokuldan arkadaşım olan, Dormen Tiyatrosu’nun Yaygara 70 oyunundaki Sarhoş Bekir (Vatandaş Bekir) tiplemesiyle büyük başarı kazanan, Devekuşu Kabare Tiyatrosunda görev alan, filmlerde ve dizilerde oynayan Şefik Döğen ile birlikteyiz.

Soldaki resimde, aynı tarihte Şefik Döğen, eşi Serpil, Osman Nuri Taşkın’ın eşi Sevim ve Osman-Sevim çiftinin kızı ileyim. Sağda, Şefik Döğen İzmir Fuarı içinde Fuarın Kahramanlar tarafındaki Cumhuriyet kapısında, Cumhuriyet sözü yerine cumhuryet yazıldığını görünce bu pozu vermişti.

Çocukluk yıllarını Ayancık’ta geçiren, Ankara Sanat Tiyatrosunda başarılı oyunlar sergileyen, sonra sinemada da önemli roller üstlenen Yaman Okay’ı, 1977’de AST’ın İzmir turnesinde fuar içinde ziyaretine gitmiştim. Elimdeki fotoğraf makinesiyle aralarına girince oyuncular şüpheyle birbirlerine baktılar, Yaman beni tanıdığı için başıyla tamam işareti yaptı, sonra Rana Cabbar ile arkalarındaki kitap reyonunda bu pozu verdi. Ne yazık ki bu başarılı oyuncuyu en verimli çağında yitirdik.

Film çekimi için Sinop’a gelen Tanju Korel ile Sinop’ta sanat okulunda öğrenci olan kardeşim Alaattin bu fotoğrafı çektirmişti. (1970 veya 1971).

2002 yılı yazında Londra’da Mumyalar Müzesinde Spielberg’in balmumu heykeli yanında kızım Nihan Öztürk bu pozu vermişti

Filmlerini ve anlatımını çok beğendiğim yönetmen Atıf Yılmaz Batıbeki, yönetmen Osman Fahir Seden’e bir sebepten kızmış ve çektiği filmin adını “Allah Cezanı Versin Osman Bey” koymuş, Osman Seden de aynı oyuncuyla çektiği filmin adını, nazire olarak “Erkeklik Öldü mü Atıf Bey?” diye yazmıştı. (Orhan Günşiray’ın hayranı olarak onunla ilgili anekdotlar ilgimi çekiyordu).

Bu resim, sesine, mükemmel telaffuzuna, şarkılarına, şiirlerine, sanatkarlığına saygı ve hayranlık duyduğum Zeki Müren’in müze haline getirilen Bodrum’daki evinde çekildi.

Son olarak, sanatçılardan söz edince, Sinoplu arkadaşım Selçuk Aygan’ın da adını anmalıyım. TRT’nin yetiştirdiği değerli Türk Sanat Müziği solistlerinden biri olarak her zaman zevkle dinlerim.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik25.Temmuz.2010
Sonraki İçerik10.Haziran.2010
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments