Pazar, Temmuz 25, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler 23 ncü Ayancık Keten Festivali bu yıl açılışlarla başladı

23 ncü Ayancık Keten Festivali bu yıl açılışlarla başladı

Ayancık Belediyesi tarafından organize edilen 23. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali, 29 Temmuz 2011 Cuma günü Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle başladı. Törende Sinop Valisi Dr. Ahmet CENGİZ, Ayancık Kaymakamı Suat YILDIZ, Ayancık Belediye Başkanı Ayhan ERGÜN ve AKP İstanbul milletvekili Şirin ÜNAL kısa birer konuşma yaptılar.

Folklor ekiplerinin gösterisinden sonra düzenlemesi hızla tamamlanarak bitirilen ve çok güzel bir görünüme kavuşturulan Belediye caddesinin, Vali, Kaymakam, Belediye Başkanı ve milletvekili Şirin ÜNAL’ın katılımıyla açılışı yapıldı. Daha sonra eski halı sahanın olduğu yere yapılan Aile Sağlık Merkezinin açılışı ve hemen önündeki alanda Almanya ASİCEN derneği tarafından yaptırılan çocuk parkının açılışı ile stadyum çevre düzenlemesi, 4 yeni çocuk parkı ve piknik alanının açılışları yapıldı.

 

Açılışların ardından, düzenlenen kortej yürüyüşüyle porotokol üyeleri ve vatandaşlar iskele meydanındaki festival alanına kadar yürüdü. Burada folklor ekibi ve Kafkas ekibinin halk oyunları ve mehteran gösterisi ilgiyle izlendi ve yöremize has keşkek yemeği ikramı yapıldı. Festivalin ilk gecesi düzenlenen konserde ünlü sanatçılar Serkan Ünal, Harbi Enver ve Zeynep Başkan sahne aldı. Festivalin 2. günü gecesi de Grup Dalgakıran, Cemil Kaya ve Kutsi’nin programı vardı. Ardından ödül töreni düzenlendi ve havayi fişek gösterileriyle festival sona erdi.

 

Festivalin ikinci gününde iskele meydanında deniz şenlikleri yapıldı. Yüzme yarışları ve yağlı direkten bayrak alma yarışı bir hayli çekişmeli geçti. Bu arada “Ayancık’lı Iskartaküs” tiplemesiyle video paylaşım sitelerinde videosunu izlediğimiz Emre Özcan’da fotoğraf makinasıyla ilginç kareler yakalamaya çalışırken oradaydı. Emre Özcan, bilindiği gibi geçen yıl 8 bölümü Ayancık’ta çekilen “Zoraki Başkan” TV dizi filminde Başkanın damadı rolündeydi.

 

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments