Salı, Ağustos 3, 2021

24 Şubat 1968

24 Şubat 1968, Cumartesi – AYANCIK

Babamın sağlam hafızasında kalan ve politik yazılarımın ardından sinirlenerek bana tekrarladığı bir dörtlük vardır.

“Karışma siyaset işine

Düşme vükela peşine

Yaşamak istiyorsan

Sıdk ile çalış kendi işine.”

(Halk arasında söylenen Allahın işine, devletin işine ve delinin işine karışma şeklindeki öğüt de aynı mealde).

Babam mutaassıp yani tutucu, eskiye, geleneklere bağlı biridir. Tahsilsizdir. İnanmış kişidir. Kendi kendini yetiştirmiştir. Amirlerine itaatkar bir insandır. Bir zamanlar politika ile ilgilenirdi. 27 Mayıs’tan beri ilgisini kesti. O’na göre politika büyük adamların tekelindedir. Onların yaptıklarına kimse karışmamalıdır. Yoksa o büyük kişiler biz küçük adamları sustururmuş. Aktör ve yönetmen Yılmaz Güney, Ses dergisinde kendisini anlatan bir yazıda; ”Babam okumamı istiyordu. Ona göre okuyacak ve büyük adam olacaktım. Ama büyük şehre geldiğimde hiçbir zaman büyük adam olamayacağımı anladım. Çünkü babamın büyük zannettiklerinin hiç biri büyük değildi” diyor. Tiyatro yönetmeni Güner Sümer, ”Küçük Burjuvalar” oyunuyla ilgili bir röportajda, genç kuşakların uğraşını açıklarken; ”Bir sınıf var ki rahatı yerinde. Kimin ne kazandığı, diğer insanların ne yaptığı bu sınıfı ilgilendirmiyor. Babam yaşlı ama sağlamdır. Yatar yatmaz uyur. Bense aynı huzuru duyamam” diyor.

Günümüz gençliğinin en büyük özelliği ülke ve dünya sorunlarıyla ilgilenmesi, okul duvarları arasına hapsedilmekten kurtulmasıdır. Batı ülkelerinde toplumsal refah sağlandığı için yakın zamana kadar gençlik başıboş, taşkın ve topluma karşı isyankardı. Refahın yarattığı asi gençlik akımı, dünya politik sorunlarının kızışmasıyla gençliğin enerjisini harcayacağı olumlu bir yolu buldu. Ülkemizde de gençliğin politik gücü her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik28 Şubat 1968
Sonraki İçerik21 Şubat 1968
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments