Perşembe, Ağustos 5, 2021

25.Temmuz.2010

25 Temmuz 2010, Pazar – İZMİR

Bazen bir özlü sözde, bazen bir şiir dizesinde, bazen bir şarkı sözünde, bazen bir film repliğinde, bazen bir karikatürün çizgilerinde, bazen bir fotoğrafın içinde ve bazen de anılardaki bir sahnenin hatırlanmasıyla bir yaşam sevinci içimi aydınlatıyor. Arşivimdeki o sözcüklerin, yani yaşam rehberlerinin öğütlerinden bazı seçmeleri paylaşmak istiyorum.

“Mutluluk, sevilmek değildir. Mutluluk bir başkasını sevmektir.”

Hermann HESSE

“Düşüncelerin neyse hayatın da odur.Hayatının gidişini değiştirmek istiyorsan düşüncelerini değiştir.”

William SHAKESPEARE

“Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.”

Peyami SAFA

“Varoluş amacımız diğer insanlara yardım etmektir. Bunu yapamıyorsak hiç değilse onlara zarar vermeyelim.”

Dalai LAMA

“Mutluluk bir hedef değil, yoldur. Paraya ihtiyacınız yokmuş gibi çalışın, hiç incitilmemiş gibi sevin, kimse seyretmiyormuş gibi dansedin.”

Alfred D. SOUZA

“Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin;

Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin.”

NİETZSCHE

“Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları ise daha alçakta. Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır.”

KONFÜÇYÜS

“Mutluluk makineye benzer. Ne kadar basit olursa o kadar az bozulur.”

Agah İzzet YAZGAÇ

“Ey Oğul! Güçlü kuvvetli akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın. Sabır çok önemlidir. Çiçek, vakti gelmeyince açmaz; ham armut yenmez. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir.

“Bir dem gelir bir tekmeyle dünyaları yıkacak olursun, bir dem gelir yerdeki karıncaya mağlup olursun. Güç hayvan da bile mevcut. Akıl sadece anahtar. Aslolan anahtarın açacağı kapılardır. Kapıların ardında hazineler, kapıların ardında sırlar vardır.”

ŞEYH EDEBALİ

“Aldıklarımızla hayatımızı kazanırız. Hayatı hayat yapan ise verdiklerimizdir.”

Arthur ASHE

“İnsanoğlu çocukluktan sıkılır, büyümek için acele eder, sonra da çocukluğunu özler. Hayata hazırlanmaya o kadar zaman harcar ki, hayatını yaşamaya vakti kalmaz. Yarını o denli düşünür ki, bugünün elinden kayıp gittiğini fark etmez bile. Oysa hayat geçmişte ya da gelecekte değil, şimdiki zamanda yaşanır.”

EFLATUN

“İnsan yiğitlikte Zaloğlu Rüstem bile olsa, Hamza’dan bile cesur olsa yine de hükmetme konusunda kadının esiridir. Görünüşte su ateşten üstündür. Fakat ikisinin arasına bir tencere girdimi ateş o suyu kaynatır, buharlaştırır, yok eder. Görünüşte su nasıl ateşten üstünse sen de kadından üstünsün; fakat hakikatte ona mağlupsun, onu istemektesin.”

MEVLANA

“Dünya benim ülkem, insanlar benim kardeşlerim, iyilik yapmak da benim dinimdir.”

Thomas PAİNE

“İki şeyi unutma: Allah’ı ve ölümü. İki şeyi unut: Başkasına yaptığın iyiliği ve başkasının sana yaptığı kötülüğü.”

LOKMAN HEKİM

“Mutluluk, elin yetişebileceği çiçeklerden bir demet yapmak sanatıdır.”

Bob GODDARD

“Kardeşlerimi Allah yarattı, fakat dostlarımı ben buldum.”

GEOTHE

“Mutluluğun sırrı, bir insanın istediği işi yapmasında değil, yaptığı işi sevmesindedir.”

Sir James BARRİE

“İnsan mesut olduğu zaman daima iyi kalplidir.”

Oscar WİLDE

“Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.”

TOLSTOY

“Allah’ın bile insanlar hakkındaki hükmünü, ömürleri sona erdikten sonra verdiğine inanırken, biz kim oluyoruz da insanları birkaç kez görmek, iki üç yazı okumak, birkaç dedikodu dinlemekle yargılama hakkına sahip olabiliyoruz.”

Dale CARNEİGE

“Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder.”

GAZALİ

————-

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik15.Ağustos.2010
Sonraki İçerik22.Haziran.2010
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments