Cumartesi, Ekim 1, 2022

28 Ağustos 2008

28 Ağustos 2008, Perşembe – İZMİR

Dün akşam, Yeşilçam sineması diye adlandırılan Türk sinemasının en sevdiğim oyuncusu 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. 3 Temmuz 1928 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Orhan Melih Günşiray Tophane Sanat Okulu mezunuydu. 1950 yılında Adalar Erkek Güzeli seçilmişti. Beyoğluspor’un (A) takımında üç yıl santrfor olarak top oynamış, sonra müteahhitliğe başlamıştı. 1957 yılında ilk filmi Lejyon Dönüşü’nde rol aldı. Emlak komisyonculuğu yapan arkadaşı Hasan Kazankaya Medy adlı bir roman yazmıştı. Romanı filme çekmek için bir film şirketi kurmuş, Fikret Hakan, Belgin Doruk, Pervin Par ile anlaşmıştı. Filmdeki ikinci erkek rolüne adam bulamayınca, Büyükadalı arkadaşı Orhan Günşiray’ı oyunculuğa ikna etmişti. Filmin adını “Lejyon Dönüşü” olarak değiştirmişti. Orhan Günşiray, sinemaya iki yıl ara verdikten sonra 1959 yılında Neriman Köksal ile rol aldığı “Fosforlu Cevriye” filmi ile yıldızlaştı. 1960 yılında Atıf Yılmaz Batıbeki ile birlikte Yerli Film şirketini kurdu. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Dolandırıcılar Şahı” filminde yakışıklılığı kadar iyi bir oyuncu olduğunu da ispatladı. 1961 yılında, yine Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Allah Cezanı Versin Osman Bey” filminde oynadı. (Bu filmin adının, Atıf Yılmaz’ın kızdığı yönetmen Osman Fahir Seden’e bir gönderme olduğu söylendi. Osman Seden de gene Orhan Günşiray’ın Fatma Girik’le rol aldığı filmiyle benzer şekilde cevap vermişti. 1962 yılında Osman Seden’in yönettiği filmin adı: “Erkeklik Öldü mü Atıf Bey“ İki yönetmen arasındaki bu atışma hoş bir anekdot olarak anlatılır.)

Orhan Günşiray, 1959-1966 yılları arasında macera filmlerinin en tipik jönü olmuştu. Ünlü karakter oyuncusu Suphi Kaner prodüktörlerin tavır koyarak işsiz bırakmalarından bunalıp intihar ettiğinde, Orhan Günşiray Suphi Kaner’i savunmuş, Yeşilçam yapımcılarına karşı durmuştu. Ama, hem yapımcılar onu boykot etmiş, hem de kriz dönemine giren sinemada eskisi gibi teklifler gelmemişti. 1970 sonrasında bir yıl kadar ses sanatçılığı ve gazinoculuk yaptı. 2006 yılına kadar bir çok filmde ve TV dizisinde oynadı. “Fosforlu Cevriye” (Neriman Köksal ile) ”Mahalleye Gelen Gelin” (Fatma Girik ve Ahmet Tarık Tekçe ile) “İkimize Bir Dünya” (Fareler ve İnsanların çok güzel bir uyarlamasıydı ve Kadir Savun harika oynamıştı) “Selahattin Eyyubi” (Cüneyt Arkın Selahattin Eyyubi, Orhan Günşiray Aslan Yürekli Richard rolündeydiler) hatırladığım en ilginç filmlerdi. 1965 yılında “Oğlum Oğlum” filminde Filiz Akın ve oğlu Mahir Günşiray’la birlikte oynamıştı. 2004 yılında ise TV dizisi “Ayışığı Neredesin” de Mahir Günşiray’ın yanında yardımcı oyuncu olarak rol almıştı.

Bugün, Orhan Günşiray’ı anmak için, DVD’si arşivimde bulunan “Fosforlu Cevriye” ve “Mahalleye Gelen Gelin” filmlerini çıkarıp tekrar izledim. O’na benzediğimi düşündüğüm eski fotoğraflarıma baktım. Allah rahmet eylesin. Amin.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments