Pazar, Ekim 17, 2021

28 Şubat 1968

28 Şubat 1968, Çarşamba – AYANCIK

Yirminci yüzyılın önemli çıkışlarını Yahudi asıllı kişiler yaptılar. Karl Marx, Sigmund Freud, Albert Einstein… Gelmiş geçmiş düzenleri, alışılmış kuralları, tabulaşmış sorunları, yargıları bir çırpıda kökünden yıkarak son yüzyıldaki uygarlık yarışını gerçekten etkilediler.

Froyd, mahrem sayılarak bilinç altına atılan cinsel iç güdüleri açığa çıkardı. Psikolojiye yön verdi. Marks, sosyolojiye yenilik getirdi. Sosyalizm felsefesiyle pragmatist bireyciliğe karşı çıktı. Aynştayn ise hala beyinleri zorlayan teorilerle bilim ve tekniğin üstün adamı oldu. İşin garibi, bunların üçü de Yahudi düşmanı bir ulusun, Almanya’nın yetiştirdiği dahiler.

Şimdi de gene Alman asıllı bir filozof revaçta: Herbert Marcuse.

SABAHATTİN ÖZTÜRK

Önceki İçerik08 Nisan 1968
Sonraki İçerik24 Şubat 1968
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments