Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ak Parti Sinop 4. İl Olağan Kongresi yapıldı

Ak Parti Sinop 4. İl Olağan Kongresi yapıldı

Ak Parti Sinop 4.olağan il kongresi 29 Nisan 2012 pazar günü Sinop Atatürk kapalı spor salonu’nda İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in iştirakiyle gerçekleşti. Ayancık’tan, başta Belediye Başkanı Ayhan Ergün olmak üzere, ilçe başkanı Bayram Ali Kalafat ile kayıtlı bütün delegeler Sinop’taki 4.cü olağan kongreye katılmak üzere iki otobüs ve birçok özel arabayla 29 Nisan 2012 pazar sabahı saat 10’da hareket ettiler. Konvoy halinde Sinop’a gelen Ayancık Ak Parti ekibi, kongrenin yapılacağı kapalı spor salonuna kadar davul zurna eşliğinde şenlik havasında yürüyerek, kendilerini karşılayan il başkanı Cengiz Tokmak’la birlikte salona girdiler.

Atatürk Spor Salonu’nda büyük bir katılımla yapılan kongreye Adalet Bakanı Sadullah Ergin başta olmak üzere, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, Kastamonu Milletvekili ve Sinop İl Koordinatörü Mustafa Gökhan Gülşen, İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Sinop İl Genel Meclisi Başkanı Uğur Giresun, ilçe belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri, AK Parti ilçe teşkilatları, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ile çok sayıda partili katıldı.

İl ve ilçe teşkilatlarından gelen partililerin tamamen doldurduğu salonda kongreye saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un divan başkanlığını yaptığı kongrede faaliyet raporlarının okunması ardından konuşmalara geçildi. İlk olarak kürsüye gelen AK Parti Sinop İl Başkanı Cengiz Tokmak, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi ve yeni yönetimle Sinop’ta yeni işler başaracaklarını söyleyerek: “Genel Başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Eylül 2009’da almış olduğum İl Başkanlığı görevini bugüne canla başla yerine getirmeye çalıştım. Durmak yok, yola devam diyoruz. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarım hizmet noktasında azami derecede çalışacağımıza söz veriyorum. Beni bu göreve layık gören tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Daha sonra kürsüye İstanbul Milletvekili Şirin Ünal davet edildi. Şirin Ünal, yaptığı konuşmada: “Kongreler kan değişimi ve bayrak değişimi olduğuna vurgu yaparak, Tokmak’ın etrafında birlik ve beraberlik içinde olunmasını arzu ettiğini.’’ söyledi.

Daha sonra Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy kürsüye geldi. Ak Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy, konuşmasında: ‘’Şölenle kongre yapmaktan ve Adalet Bakanımız Sadullah Ergin’i de aramızda görmekten mutluluk duydum. Nefis mücadelesi için sandalyelerin havada uçuşan bir kongre havasından uzak, yüz akıyla bir kongre yapmanın gururunu ve onurunu yaşadık. Bu güzel ortamı dosta düşmana herkese göstermiş olduk. Memleketimizin kalkınması adına, milletimizin adam yerine konulması adına, Modern Türkiye adına sağlık, kültür, eğitim, turizm ve spor alanlarında Ak Parti olarak çok büyük atılımlarda bunduk. Sinop’umuzun iki ilçesine hastane, Sinop merkeze de sağlık kompleksi yapılacağı müjdesini buradan sizlere veriyorum. Yol demek medeniyet demek. Sinop yol çalışmaları konusunda da çok büyük mesafeler kat etti. Sinop’taki bütün bu hizmetlerin çok kolay olduğunu Recep Tayyip Erdoğan’dan emaneti teslim alınca öğrendik.’’ Dedi.

Sinop’lu iki milletvekilinden sonra Adalet Bakanı Sadullah Ergin kürsüye davet edildi.

Sinop’un güzelliğini dile getirerek başladığı konuşmasında şöyle dedi: “Sinop’a ilk defa geliyorum. Dün akşam itibarıyla Türkiye’nin en güneyindeydim. Hatay’ın en güneyinde Yayladağ’ın Samandağı sınırında teşkilat çalışması yapıyor idim. Geceyarısı saat 01.30 sırasında Sinop’a geldik. Gece karanlığında çok fazla bir şey göremedim. Ama Sinop caddelerini sokaklarının Ak Parti bayraklarıyla donatılmış görünce teşkilatımıza ve sevgili gençlerimize burdan selam ve sevgilerimi iletmek boynuma borç oldu. Sabah uyanıp şehir merkezinde bir takım temaslarımız oldu. Valiliğimizi, adliyemizi ziyaret ettik. Şöyle biraz çevreyi dolaştık. Ve sonra da hayıflandım. Gerçekten karadenizin incisi olabilecek bir Sinop var imiş. Ama bugüne kadar burayı görmeyi ihmal etmişim ve kendi kendime de kızdım. Niye bugüne kadar Sinop’a gelmedik, Sinop’un bu güzelliklerini ve bu güzel insanını niye ihmal ettik diye kendime kızdım. Gerçekten Sinop, umduğumdan ve beklediğimden çok daha güzel. Doğasıyla, insanıyla, tarihi dokusuyla muhteşem bir butik şehir.

Sevgili Sinop’lular. Bugün burada Ak Parti il teşkilatımızın 4.cü olağan kongresini icra edeceğiz. Kongremize gelirken çok değerli genel başkanımız ve Başbakanımızın, sizlere selamlarını ve sevgilerini getirmenin onurunu taşıyorum, sayın Başbakanımızın selamlarını iletiyorum.

Bugün hamdetme şükretme makamındayız. 14 Ağustos 2001, Türkiye’de gerçekten bir milat. O tarihi ve bu günü değerlendirebilmek için 90’lı yılları bir hatırlamak gerekiyor. Türkiye’de periyodik olarak krizlerin yaşandığı bir süreçten geçildi. Ekonomik ve sosyal krizler yaşayarak geldik 2002’ye. Ülke de çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanıyor, ekonomi de ve siyasette bir türlü istikrar sağlanamıyordu. Böylesine sıkıntılı bir dönemde, böyle bir ortamda 14 Ağustos 2001 de milletimizin arzusu ile AK Parti mütevazı bir kadro ile sırtını millete dayayarak yola çıktı. Samimi duygularla yola çıkan bu ekibe milletimiz hayır dualarıyla destek oldu. Samimi gayret, iyi niyet, milletin hayır duası ve Allah’ın yardımı. Bu üçü bir araya geldiğinde sonuç mukadder ve başarı kaçınılmaz. AK Parti’nin bu zamana kadar elde ettiği başarılar inanıyorum ki bu terkibin sonucudur. Bu terkibi bozmamak için bütün gayretimizi ortaya koymamız gerekiyor.

27 nisan muhtırası ve sonrasında yaşananlar Türk siyaset tarihinin kırılma anıdır. Geçmişte darbelere selam duran bir yargı varken, bu gün muhtıralardan, darbelerden hesap soran bir yargı varsa, 12 eylül referandumuna destek veren sizler sayesinde var. Yollar yaptık, barajlar, sulama tesisleri, havaalanları, hastaneler, eğitim kurumları yaptık. Ama bunlar kafi gelmiyor. Gönüllere giden, kalplere giden dulble yollar yapmamız gerekiyor.

Türkiye son 9,5 yıl içerisinde AK Parti iktidarında adeta yeniden altyapısını imar etti, inşa etti. Otoyolları, demiryolları, havaalanları, limanlar yaptı Türkiye. İnsanımız hızlı trenle tanıştı. Bizim hayal edemediğimiz şeylerdi bunlar. Türkiye 9,5 yıl sonunda geldiği nokta itibarıyla 2002’de dünyanın en büyük 26’ncı ekonomisi iken bugün dünyanın en büyük 16’ncı ekonomisi haline geldi. 2023 yılı hedefleri itibarıyla Türkiye, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi kendisine hedef olarak belirledi” dedi. Siyasi tarihimiz ciddi sıkıntılar, acılar, gözyaşlarıyla yoğruldu. 1960’ta askeri bir darbeyle dönemin yönetimi alaşağı edildi, dönemin Başbakanı ve bakanları göstermelik bir yargılama ile maalesef idam edildi. Orada idam edilen üç devlet adamı değil, milletin iradesiydi, halkın tercihleriydi. Onların verdiği yetkiler idam edildi.

27 Nisan akşamı bir e-muhtıra ile Türkiye karşılaşıyor ve tanışıyor. Sayın Gül’e, Hükümete ve parlamentoya hitaben, Sakın ola Sayın Gül aday olmasın, aday olursa karışmayız ha’ anlamına gelecek bir yazılı muhtıra. 27 Nisan muhtırasından sonra da böyle bir beklenti oluştu ama Türk siyaset tarihinde AK Parti hep ilklerin partisi olarak yer aldı.Geçmişte darbelere selam duran bir yargı anlayışı varken bugün darbelerden, muhtıralardan, darbe girişimlerinden hesap soran bir yargı var ise 12 Eylül 2010 referandumunda sizin verdiğiniz yetki sayesinde var. Allah sizlerden razı olsun.” dedi

Daha sonra yapılan oylama neticesi Cengiz Tokmak başkanlığında oluşan yönetim kurulu şöyle belirtildi; “Ali Çöpçü, Kazım Taşkan, Nedim Özdemir, Harun Karaboğa, Şemsettin Üstün, Cahit Karaboğa, Mehmet Bal, Uğur Kalemtaş, Ömer Al, Musa Yıldırım, Niyazi Yaşar, Varol Altan Erarslan, Ayşe Yalçın, Funda Çelik, Mehmet Serkan Obuz, Saffet Ünal, Bayram Gökmen, Macit Yılmaz, Mehmet Özsoy, Ufuk Uğur Yücel, Abidin Günöz, İlker Kocabaşoğlu, Nurhan Özen, Mehmet Yüksel, Oytun Başkan, Zehra Damla Ermiş, İlhami Köseoğlu, Çiğdem Öztürk, Nilgün Şahin, Kenan Turan, Levşa Erdem, Leyla Yıldırım, Nizamettin Cezayir, Sebahattin Taban, Özlem Demirel, Kasım Kuş,Talat Baş, Seher Kaba, Metin Kaptanoğlu”

Yeni listele göre Cengiz tokmak ile birlikte eski il başkan Yakup Üçüncüoğlu, Müge Üstün ve Önder Dinçer “Büyük Kongre Delegeliği”ne seçildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments