Cuma, Aralık 2, 2022

Akçakese Köyü

Köyde eskiden Akcakilise bulunduğu ve adını da buradan aldığı söylenmektedir.  Merkez mahallesi, Pir mahallesi ve Gemre mahallesinden oluşmaktadır. Merkez mahallesi ilçeye 5 km mesafede Ayancık İstanbul yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kuzeydoğusunda Pazarcık köyü, batısında Tevfikiye köyü, güneyinde de Yenikonak köyü bulunmaktadır. Köy genelde ormanlarla kaplı ve engebeli bir yerleşim şekline sahiptir ve yüksek dağlardan gelip Ayancık merkezinden denize akan çayın kenarında bulunmaktadır. 25 haneli Merkez mahallesinde 20 hanede 66 kişi oturmaktadır. Köy halkı camiisine sahip çıkmakta ve camii ile ilgilenmektedir. Halk yazın daha çok olmak üzere camiye iştitirak etmekte cemaat bulunmaktadır. Köyümüzde genelde emekliler oturmaktadır. Çalışan kişiler zor da olsa Ayancık’ta iş bulmaktadır.

Akcakese Köyü Camii

Önceki İçerikAkören Köyü
Sonraki İçerikAğaçlı Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments