Pazar, Temmuz 25, 2021

Akören Köyü

Ayancık ilçesine 28 km uzaklıkta Erfelek sınırında bir orman köyüdür.  Börkücek, Doğalapa, Kovanlık, Dalıp ve Merkez olmak üzere beş mahallesi vardır. Köy yaklaşık 40 haneden oluşmaktadır. Köy nüfusu 230 civarındadır.

Akören Köyü ilk defa Rumların yaşadığı bir yer olarak bilinmektedir. Merkez mahallesinin adı Rumlar zamanında “Avren” iken köye Türklerin yerleşmesiyle bu isim “Akveren” olmuştur. Daha sonraları ise Türkçemizde ses uyumuna uydurmak için “Akören” şekline dönüştürülmüştür.

Akören Köyü Camii

“Dalıp” mahallesi ismini köyün alt kısmında bulunan kilisenin 35 kg. ağırlığındaki çanın sesinin yankısından aldığı varsayılmaktadır.

Rumlardan sonra Dalıp mahallesine; Molla Ahmet oğulları, Bayram oğulları ve Kirpoğulları adı ile üç sülale gelip yerleşmiştir. Bunlardan Mollaahmetoğulları Şentürk, Bayramoğulları Karadeniz ve  Çalışkan, Kirpoğulları ise Vayvayiloğlu ve Uygun soyadlarını almışlardır.

Dalıp mahallesinde Rum mezarlığı, Kilise kalıntıları ve tarihi pınar gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

Köyde iki tane cami bulunmaktadır. Bu camilerden bir tanesi merkez mahallede ve diğeri ise Dalıp Mahallesindedir.  Köyün merkez mahallesinde birleştirilmiş sınıflı bir ilköğretim okulu bulunmaktadır.

Akören Köyü Dalıp mahallesi camii

Köyün genel geçim kaynağı ormancılık, çiftçilik ve taş ocağı işçiliğidir. Ancak köy halkı ürettiği tarım ürünlerini genellikle kendi tüketiminde kullanmaktadır. Ayrıca mevsimlik

olarak yapılan mantar toplayıcılığı önemli bir gelir kaynağıdır.

Köy, sürekli olarak göç vermektedir. Köyden gidenlerin ilk tercihi genellikle İstanbul’dur. Bu sebeple köy halkının geneli ihtiyarlardan oluşmaktadır.  Köy nüfusu yaz aylarında (yazlıkçıların gelmesiyle) iki katına çıkmaktadır. Nüfus olarak en kalabalık mahalleler merkez mahalle ve Dalıp mahallesidir.

Önceki İçerikAli Köyü
Sonraki İçerikAkçakese Köyü
SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments