Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler AkParti ve Ayhan Ergün Ayancık'ta 3 ncü dönem seçimi kazandı

AkParti ve Ayhan Ergün Ayancık’ta 3 ncü dönem seçimi kazandı

Ayancık’ta 30 Mart 2014 yerel seçimleri, Türkiye geneli gibi oldukça hareketli geçti. Partilerde aday adaylığı yarışıyla başlayan hareketlilik, adaylar netleştikten sonra da aynı hızla devam etti. Seçim dönemi başlayınca cadde ve sokaklar bayraklarla süslendi. Afişlerle süslenen bazı arabalarla partilerin propaganda ve tanıtım müzikleri ilçeyi bir nevi bayram havasına soktu. Son hafta yapılan meydan konuşmaları da dikkate değerdi ve en ilginci de son gün yağmur altında yapılan Ak Parti mitingiydi. Yağmur ve kar serpiştirmesine rağmen katılım oldukça yüksekti. Ayhan Ergün mitingde, iki dönemdir Ayancıkta başarılı bir şekilde yaptığı icraatları anlatarak, CHP’nin iddialarına cevap verdi ve belediyenin borcuyla ilgili olarak, “biz ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz” dedi.

 

30 Mart 2014 yerel seçim günü soğuk ama güzel bir hava vardı. Alınan sıkı güvenlik tedbirleriyle birlikte sakin bir ortamda vatandaşlar oylarını kullandılar. Şehir merkezinde 34, ilçe köylerinde 71 olmak üzere toplamda 105 sandıkta 18 bin 271 kişi bu yıl ilk kez şeffaf sandıklarda oy kullandı.

Saat 17.00 den sonra sandıklar açılmaya başladı ve oylar sayılmaya başlayınca yoğun bir telefon trafiği partililerce paylaşıldı. Geç vakitlere doğru resmi olmayan sonuçlar ortaya çıkınca Ak Partili Ayhan Ergün’ün tekrar Belediye Başkanlığına seçildiği belli oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye çapında verdiği seçim mücadelesini çok iyi bilen ve Ayancık’ta yapılan hizmetleri takdir ederek desteğini esirgemeyen genç-yaşlı, kadın-erkek herkes parti binası önünde toplanmaya başladı. Burada davul-zurna eşliğinde eğlenerek birbirini tebrik edenlere başkan Ayhan Ergün de kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Yerel seçimlerde Ayancık halkının demokratik haklarını sandığa giderek en güzel şekilde kullandığını ve sonuçta kendilerine bir kez daha büyük bir güç ve teveccühle, bir beş yıl daha ilçemize hizmet etme şansı verdiğini belirten Ergün, ilk kez göreve geldikleri 2004 yılından bu yana olduğu gibi bundan sonra da Genel ve Yerel idare işbirliğinde söz verdikleri tüm projeleri hep birlikte hayata geçirmenin gayreti içerisinde olacaklarını belirtti.

Netice belli olup kesinleştikten sonra 2 mart 2014 çarşamba günü Adalet ve Kalkınma Partisinden 3. Kez Belediye Başkanlığı’na seçilen Ayhan Ergün, ilçe seçim kurulunda törenle mazbatasını aldı. Ak Parti’den 7, CHP’den 4 kişi olmak üzere Belediye Meclis Üyeliğine seçilen 11 kişi de (Ak Parti’den Necati Özçelik (Kontenjan.), Arif Adil Akın, Aslan Özdemir, Ayşe Yavuz Özer, İlyas Özdemir, Zeki Gürleyen, Ümit Açıkgöz ve CHP’den ise Saim Yılmaz, Süheyla Özcan Güven, Necati Sönmez, Emin Taşkın) mazbatalarını aldılar. Belediye Başkanı Ayhan Ergün’e ve yeni seçilen İl Genel Meclisi ile Belediye Meclis Üyelerine, İlçe Seçim Kurulu Hakimi Ahmet Üstünbaş, İlçe Seçim Müdürü İlyas Yıldız ve İlçe Malmüdürü Seçkin Işık hayırlı olsun dileğiyle Mazbatalarını takdim ettiler.

Ayancık İlçe Seçim Kurulunun verdiği bilgiye göre;

Ayancık ilçe merkezinde seçmen sayısı: 9.509

İlçe köylerinde seçmen sayısı: 8.762

Ayancık merkezdeki mahallelerde seçmen sayısı şöyle:

Yalı Mahallesi Seçmen Sayısı: 4.066

Çayiçi Mahallesi Seçmen Sayısı: 1.252

Cevizli Mahallesi Seçmen Sayısı: 2.783

Beşiktaş Mahallesi Seçmen Sayısı: 1.229

Denizciler Mahallesi Seçmen Sayısı: 179

Ayancık’ta partilerin aldığı oy oranı şöyle:

1. Ayhan Ergün – Adalet ve Kalkınma Partisi – 3.762 (%49,7)

2. Seyhan Sabri Sarısoy – Cumhuriyet Halk Partisi – 3.019 (%39,9)

3. İbrahim Çaylı – Milliyetçi Hareket Partisi – 639 (%8,4)

4. Hayrettin Şentürk – Saadet Partisi – 146 (%1,9)

Sinop İl Genel Meclisine Ayancık’tan Ak Partili Sefer Gürleyen ve Yaşar Altıntaş seçildi.

Ayancık merkezindeki mahalle muhtarları ise şu şekilde belirlendi.

Yalı Mahallesi Muhtarı : Süleyman Karakaşoğlu

Beşiktaş Mahallesi Muhtarı : Nazmi Karadeniz

Cevizli Mahallesi Muhtarı : Mehmet Can

Çayiçi Mahallesi Muhtarı : Süleyman Kuru

Denizciler Mahallesi Muhtarı : Sinan Tüfekçi

Sinop ve ilçelerinde kazanan belediye başkanları ve partileri de şöyle:

Sinop – CHP – Baki Ergül

Ayancık – Ak Parti – Ayhan Ergün

Boyabat – Ak Parti – Şefik Çakıcı

Dikmen – CHP – Saim İstanbullu

Durağan – Ak Parti – Ahmet Kılıçaslan

Erfelek – CHP – Muzaffer Şimşek

Gerze – CHP – Osman Belovacıklı

Saraydüzü – Ak Parti – Hasan Peker

Türkeli – MHP Adayı – Halil Dilek Özcan

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments