Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ankara Ekin Tiyatrosu’ndan “İntifada (Maskeliler)” Oyunu, Ayancık’taydı

Ankara Ekin Tiyatrosu’ndan “İntifada (Maskeliler)” Oyunu, Ayancık’taydı

Ayancık Kaymakamlığı ve Ayancık Belediyesinin ortak düzenlediği bir proğramla 14 Mart 2013 perşembe günü akşamı (AKM) Ayancık Kültür Merkezinde, Ankara Ekin Tiyatrosu tarafından “İntifada (Maskeliler)” oyunu sahnelendi. Salonun seyircilerle dolu olduğu dram türü tiyatro oyununda, savaşın kötü yüzü gösterilerek Filistin sorununa dikkat çekiliyor.

Özel dekoru ve kostümleriyle ilgi çeken İntifa adlı oyun, İsrail baskısı altında yaşayan üç Filistinli erkek kardeş arasında geçen trajik bir olayı anlatıyor. Savaşın kardeşlik bağlarını koparabilen, insanları nefret ve şiddet kullanarak birbirlerinden uzaklaştırdığını gösteren bir hikaye canlandırılıyor. Usta oyuncu Turgay Tanülkü, “Davut” karakteri ile İsrail’e çalışan bir ajanı oynuyor. Davut’un diğer kardeşlerinden Halit bir kasap, Naim ise Filistin Kurtuluş örgütündeki gerilla rolünde.

Tiyatronun yönetmeni; Gürol Tonbul, Yazarı; Ian Hastor, Oyuncular; Turgay Tanülkü, Serdar Kamalıoğlu, Soner Volkan.

Oyunun Konusu: Herkes başka türlü ölür yalnızlığın kahredici Filistin topraklarında… Ölüm, Filistin’de olasılık halindeyken bile, gördüğünüzden daha başka dehşet uyandırır insanda.. Ve kan herkesin damarından kırmızı akar orada da. Ve herkesin zaafı başka başkadır. Herkesin yapacağı ve yapamayacağı, feda edebileceği ve yaşamak uğruna göze alabilecekleri farklı farklıdır bu coğrafyada… İntifada yada diğer adıyla maskeliler üç kardeşin gözünden bu kavramları sorgulayan bir oyun. Dünden bugüne, burnumuzun dibindeki bir coğrafyadaki soruna odaklanmamızı sağlayacak ilginç bir labirent. Üç kardeş: Halit, Naim, ve Davut. Kendi coğrafyalarında ve kendi iç dünyalarında yalnız üç kardeş. Canlarının derdinde ve gergin bir atmosferde sınırları çizilmiş üç kardeş… Ve bu labirentte insanların istemeden bulaştığı bir pislik mutlaka olacaktır. Herkesin çözüm hafızasını yenileyecek ve herkesin kanının kırmızı aktığı gerçeğini anımsatacak bir oyun.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments