Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık Halk Kütüphanesi ideal bir ortama kavuştu

Ayancık Halk Kütüphanesi ideal bir ortama kavuştu

Tarihi bir görüntüye sahip olan Ayancık Belediyesi’nin iki katlı eski binası iç ve dış restorasyon, tadilat ve onarım çalışmalarıyla yeni bir kültür kompleksine dönüştürüldü. Binanın üst katı Ayancık Halk Kütüphanesine tahsis edilerek ideal bir ortama kavuştu. Bundan böyle kütüphane hizmetlerinin, internet eviyle birlikte özellikle okul çocuklarına ve gençlere daha faydalı olması sağlanmış oldu. İçerisinde kütüphane, internet evi, emekliler ve hanımlar lokalini barındıran Osmanlı tarzı Kültür Evi’nin açılışını 18.08.2010 günü Kültür bakanı Ertuğrul Günay yaptı.

Binanın üst katı Ayancık Halk Kütüphanesine tahsis edilerek ideal bir ortama kavuştu. Bundan böyle kütüphane hizmetlerinin, internet eviyle birlikte özellikle okul çocuklarına ve gençlere daha faydalı olması sağlanmış oldu.

 

Ayancık Halk kütüphanesi 29.10.1983 yılında kuruldu. 1999 yılına kadar çeşitli mekanlarda kirada hizmet verdi. 1999 yılında Yüksek Okul olarak yapılan binada yer alan kendi binasına taşındı. Bilahare meslek yüksek okulunun sınıf kapasitesi yetmediği için oradan çıkarak, Valilik oluruyla ve Belediye Başkanının desteğiyle restore edilen eski belediye binasının üst katına 20.07.2010 tarihinde taşındı. Resmi açılışı da Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 18.08.2010 da yapıldı.

Kütüphane görevlisi Necati Çetinkaya’dan aldığımız bilgiye göre, Ayancık Halk Kütüphanesinde yaklaşık 12500 kitap bulunuyor, 16 adet de süreli yayın aboneliği mevcut. 2010 yılı altı aylık dönemde, kütüphane okuma salonu, ödünç verme servisi, internet salonu ve kültürel etkinkiklerden 9969 erkek, 18379 kız öğrenci faydalanmış, aynı dönem süreli yayınlardan 796 erkek 963 kız toplam 30007 kişi yararlanmıştır. Ayancık’ın merkezi bir yeri olan cumhuriyet meydanındaki kültür kompleksinin üstkatına taşındıktan sonra öğrencilerden ve halktan daha yoğun bir ilgi görülmüştür.. Kütüphanemiz il çapındaki denetlemeler neticesinde Sinop’ta birinci gelmiştir.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments