Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'lı Çakıl Taşı Ressamı Turan Gökmenoğlu STV Haber TV'deydi

Ayancık’lı Çakıl Taşı Ressamı Turan Gökmenoğlu STV Haber TV’deydi

Ayancık’lı Çakıl Taşı Ressamı Turan Gökmenoğlu 30 Ocak 2011 Pazar günü, saat 17.15’de, Samanyolu Haber TV’de yayınlanan ve sunuculuğunu M. Kemal Pehlivan’ın yaptığı ”Haberiniz Olsun” Proğramında kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.

15 yıl taşlarla uğraştığını, taşlardan takılar yaptığını, tespihler yaptığını söyleyen Turan Gökmenoğlu, daha sonra bunlardan resim yapmanın çok güzel olacağını düşünerek dört yıldır da çakıl taşlarından resimler yapmaya çalıştığını anlattı.

Karşılıklı soru cevap şeklinde geçen sohbette kısaca şunlar konuşuldu:

Memleketin nadir bulunan kıymetlerinden birinin, yani sanatçılardan bir tanesinin yanındayız. Turan beyle beraberiz. Önce bu uğraştığınız iş nedir onu öğrenelim. 

Aşağı yukarı 4 yıldır çakıl taşlarını kullanarak resim yapmaya çalışıyorum.

Nasıl aklınıza geldi çakıl taşıyla resim yapmak?

15 yıl taşlarla uğraştım. Taşlardan takılar yaptım. Tespihler yaptım. Daha sonra bunlardan resim yaparsam çok güzel olur diye düşündüm. 4 yıl önce hocam Fehim İbrahim Hakkıoğlu ile karşılaştım ve ondan bir yıl ders aldım. Çakıl taşlarının inceliklerini açıkçası ondan öğrendim. O yöresel resimler yapıyor genelde, ben tanınmış ressamların resimlerini yapıyorum.

Herhangi bir boya ya da renklendirici farklı unsur kullanıyormusunuz?

Hiçbirşey yok. Bütün taşlar doğadan çıktığı gibi kendi renkleriyle..

Taş toplamak için nerelere gidiyorsunuz?

Genelde Sinop Ayancık çevresinde topluyorum. Çanakkale’de Geyikli, Babakale, Gürpınar bölgesinde topluyorum, İstanbul’da Şile’de topluyorum. Bu işi bilen eş dost; “size ne getireyim” diye sorduklarında, ben diyorum “bir avuç çakıl taşı istiyorum”. Çünkü her yörenin taşı farklı, rengi farklı, dokusu farklı, ruhu, sesi, şarkısı ve hikâyesi farklı.

Bir taş tual bu hale gelene kadar hangi aşamalardan geçiyor.

Şimdi önce kontraplaktan tualimi hazırlıyorum. Sonra bir resim seçiyorum. Çakıl taşı ile yapılmasına uygun olan resimleri seçiyorum. Yani her resime çakıl taşı uygulamak zor oluyor. Kara kalemle çiziyor, renklendiriyorum. Daha sonra yapıştırmaya başlıyorum. Beyaz tutkal ile yani ağaç tutkalı ile yapıştırıyorum. Sonra taşların dansını izlemeye başlıyorum. Çünkü asıl dansı onlar yapıyor, ben sadece izliyorum, konuşuyorum…

Taşların şekillerine müdahale ediyor musunuz?

Ben önce taşları kendi doğal halleriyle kullanıyorum. Ama gerektiğinde kırarak, keserek, yontarak, boyutlarıyla oynuyor, küçültüyorum. Daha detaylı konularda daha küçük taşlar kullanıyorum, onun için kırmam gerekiyor.

Ben genelde resimleri 50×70 çalışıyorum. Tabi detayları da verebilmek için. Fiyatları 6 bin lira ile 10 bin lira arasında. Emek var tabi.. iki ay sürüyor yaklaşık olarak. Eskiden 6 bin tane taş kullanırdım, şimdi 10 bin tane taş kullanıyorum.

Doğada bütün renkleri bulabiliyor musunuz çakıl taşı olarak?

Mavide zorlanıyorum, yeşil az bulunuyor.

Nerelerden çıkıyor bunlar?

Şimdi, yeşil taşı Sinop Ayancık’tan Kuğu yalısında topluyorum. Mavi, yeşil, gri tonları Ayancık’tan topluyorum. Kahverengi ve krem rengini Sinop’tan topluyorum.

Taşların şifa etkisini yaklaşık 15 yıldır araştırıyorum. Bununla ilgili iki tane kitabım var.

Ha, yazıyorsunuz bir de..

Yazıyorum, evet..

Sohbetin başında bana tespihlerden bahsettiniz. Bu işe başlamadan önce tespihler yaptık dediniz. Neler o tespihler, nelerden yaptınız?

Doğada bulunan bütün taşlardan tespihler yaptık. Ama hani, en kıymetlisi hangisidir diye sorarsanız, safir taşı bunların içindeki en kıymetli olanı..

Taşa şekil veriyor, yorum katıyor ve daha da farklı bir güzelliğe dönüştürüyor. Haberiniz olsun bu çatıların altında büyük sanatçılar yatıyor..

———————–

Sanatçının kendi sitesinin adresi de şöyle:

http://www.burctaslari.com/cakiltasiresim.htm

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments