Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'lı İlahiyatçı yazar Yusuf Özcan vefat etti

Ayancık’lı İlahiyatçı yazar Yusuf Özcan vefat etti

Ayancık-Büyükdüz köyünden ve Düzce İmam Hatip Okulu mezunlarından olan ve evlilik nedeniyle Bolu-Gerede’ye yerleşen araştırmacı ilahiyatçı yazar Yusuf Özcan, 24 Nisan 2013 çarşamba günü sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Öğrencilik yıllarından beri okumak ve yazmakla meşgul olan, ilahiyatçı, araştırmacı, alim, kitapsever Yusuf Özcan hocaefendinin 65 yaşında vefatı sevenleri tarafından derin üzüntüyle karşılandı.

Gerede’de meşhur, Emin Otomotiv’in sahiplerinden Emin Üstün, Kemal Üstün ve Abdurrahman Üstün’ün eniştesi, Gerede Gazetesi sahibi Ömer Faruk Özcan’ın babası ve Gerede Avni Akyol Öğretmenevi Müdürü Murat Ergüven’in kayınpederi olan Yusuf Özcan, son zamanlarda rahatsızlığı nedeniyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir aydır yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekteydi.

Cenazesi, 25 Nisan 2013 Perşembe günü Yeni Camide öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çoğullu Köyü kabristanına defnedildi. Cenazesine binlerce seveni iştirak etti. Şehir içinden, şehir dışından sevenlerini Cami avlusu almadı.

AK Parti Ordu Milletvekili eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Kaymakamı Arslan Yurt, Belediye Başkanı Ömer Baygın; cenaze namazına katılanlar arasındaydı. Cenaze namazından önce kısa bir konuşma yapan AK Parti Ordu Milletvekili eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin şöyle dedi “Yusuf Özcan Hocamız ülkemizin değerlerindendi. Gençlik yıllarından beri tanıyorum kendisini. Yaş olarak kendisinden küçüktük. O yaşlarda bile çok okurdu. İlla Gençlik ve Namaz derdi. Biz tabi o günlerde yaş itibari ile bunu anlayamazdık. Ama bugün Hocamızın dediği Gençlik ve Namazın ne kadar önemli olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz. O yıllardır bunun üzerinde duruyor bu konularla ilgili eserler yazıp halkımızı bilgilendiriyordu. Çok üzgünüm. Allah mekânını Cennet eylesin”

Kılınan Cenaze namazının ardından Çoğullu Köyü mezarlığına sevenleri tarafından götürülen Yusuf Özcan Hocamızın naaşı; burada gözyaşları ve dualarla defnedildi.

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın da yaptığı açıklamada: “Gerçekten çok mütessirim. Ülkemiz ve İlçemiz, çok kıymetli bir alimini, hocasını, bir değerini kaybetti. Yusuf Özcanlar kolay yetişmiyor. Böyle bir ismin İlçemizde yaşaması, eserlerini burada yazması, her an ihtiyacımız olduğunda sorularımıza O´ndan cevap almamız hepsi ama hepsi çok kıymetliydi. Böyle bir kıymeti bugün maalesef kaybettik. Ülkemizin, İlçe halkımızın, ailesinin başı sağolsun. Hocamıza Yüce Allah´tan rahmet diliyor, ailesine, halkımıza sabr-ı cemil niyaz ediyorum.”dedi

Yusuf Özcan, en son kendisine çok benzeyen kardeşi Yunus Özcan’ın cenazesine katılmak üzere 22.09.2012 de Ayancık’a Büyükdüz köyüne gelmişti. 2011 yılından beri cilt kanseri teşhisiyle tedavi gören merhum Yunus Özcan da yaklaşık 40 yıldır Almanya’da ailesiyle birlikte yaşıyor ve önemli sivil toplum kuruluşlarında görev yapıyordu.

Ardından, oğlunun sitesinde taziyede bulunan ve hüsnü şahadette bulunanlardan bazılarını buraya alıyorum:

——————————————-

Gerede’li eski öğretmeni Nurettin Sezer anlatıyor:

“İmam-Hatip Okulu binasının çatısını ve sıvasını yapma işi yaza kalmıştı. Düzce’nin soğukları da başlamış ve son bahar yağmurları, bütün şiddetiyle devam ediyordu.

Saatler gecenin 01:00’ini gösterirken okulun üst katındaki yatakhaneyi kontrole çıkmıştım. 15’er voltluk gece lambalarının altında üç yüze yakın öğrenci, biri hariç uyuyordu.

Battaniyeye bürünmüş öğrenciye görünmeden yaklaştım. İrice, Arapça veya Osmanlıca yazılı bir kitabı okuyan Yusuf Özcan’dan başkası değildi.

“Yusuf, niye yatmadın, bu saate kadar?”

“Su ‘şıp şıp’ beni uyutmadığı gibi bana yatacak yer de bırakmadı. Biraz seyrettim, sonra da kitabı okumaya başladım.” dedi.

Ne görsek iyi. Çatısı olmayan hasır betondan yağmur suları Yusuf Özcan’ın yatağına “şıp şıp” damlamasına devam ediyor. Hâlinden kimseye dert yanmayan, orta üçüncü sınıf öğrencisi Yusuf da “ilmî” kitapları okumakla zamanını değerlendiriyor.

Daha o zamanlar başlamıştı, okuma zevkinin yanında Yusuf Özcan’ın yazma çalışmaları.

Ben olumlu tenkitlerimi hatırlasam da, o hep teşvik ettiğimden bahsederdi. O yaşlarda okuma zevkini Yusuf Özcan’da görmem benim, unutamadığım ve hafızamın ta derinliklerine işlenmiş bir serüvendi.

Yusuf Özcan Hoca’ya Yüce Allah’tan rahmetler diliyorum.”

* * *

“Gençlik ve Namaz” kitabıyla gençliğin miracına çok önemli katkıları bulunan, “Gençlik ve Evlilik” kitabıyla cennetin yolunun huzurlu bir yuvadan geçtiğini anlatan, kendisine yöneltilen sorulara nerden gelirse gelsin muhatabını incitmeden, önemseyerek yanıtlayan muhterem hocamıza Allah’tan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun. Değerli dostum başta Ömer Faruk’a ve tüm yakınlarına başsağlığı dilerim. Rabbim sabırlar ihsan eylesin. (Muharrem Evirgen -25.04.2013)

***

Gerede’de göreve başladığım 2002 yılında tanışma şerefine nail olduğum ve Gerede’de kaldığım 6 yıl boyunca da Köroğlu tepesinden (2400 m.) Geyikgölü’ne kadar, Göynük tepesinden Yedigöller’e kadar, İstanbul Dağından Kel Tepe’ye vb… kadar birlikte gezdiğim, 54 yıllık hayatımda tanıdığım en muhterem insan. ‘Zorlaştırmayın kolaylaştırın, nefret ettirmeyin sevdirin’ Hadis-i Şerifi ile hareket ederek her müşkülü çözen, Gerede’nin manevi dinamiklerinden çok değerli Muhterem Hocam Yusuf Özcan’nın Hakk’a yürüdüğünü öğrenmiş bulunuyorum, Gerede’de Hocama karşı son görevimi yerine getirememenin de ezikliği üzüntümü arttırmıştır. Bu vesile ile Hocama Yüce Allah(cc)’tan rahmet ve mağfiret, başta ailesi ve akrabaları olmak üzere, tüm sevenleri ve Geredeli’lere başsağlığı ve sabrı cemil temenni ederim. Kabrinin cennet bahçelerinden bir bahçe olmasını Yüce Allah(cc)’tan niyaz ederim. (Selçuk Tuğan – 25.04.2013)

***

Yusuf âbinin Rahmeti Rahmana kavuştuğu haberini Ayancık’ta 24.04.2013 günü bir cenazede öğrendik. Öğrencilik yıllarımızdan beri sevdiğimiz, takdir ettiğimiz, ilim sahibi bir ağabeyimizdi. Okumayı-yazmayı, kitapları seven Yusuf ağabeyle ilgili arkadaşlarından ilginç bir anekdot duymuştum. Kayınbiraderleri kendisine bir iyilik-güzellik yapmak için otomobil alıvermek istemişler. O da, araba değil de araba fiyatı kadar kitap siparişi vererek faturayı onlara göndermiş. Düzce’de okurken onunla ilgili benim hatırımda kalan da, beraber büyük cemaatle kılınan sabah namazına katılmamız ve bir gün kirada evine gittiğimde merdiven altı gibi karanlık bir yerde ışığı yakmış, kitaplarına dalmış bir Yusuf Özcan gözümün önüne geliyor. Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. (Selim Sinan Öztürk – 25.04.2013)

Yusuf Özcan’ın özgeçmişi:

Yusuf Özcan. Araştırmacı-Yazar. 1948’de Ayancık’ta doğdu..

Doğum yeri olan Büyükdüz köyünde İlkokulu bitirdikten sonra (1959), memleketinde beş yıl müddetle çiftçilik ve işçilikle meşgul oldu.

1971’de Düzce İmam Hatip Okulu’ndan, 1975’te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu.

1975–1976 öğretim yılında Rize- Fındıklı Lisesi’nde Din Kültürü Öğretmenliği yaptı.

Kırklareli’nde Yedek Subay olarak askerliğini tamamladıktan sonra, 1978–1983 yıllarında Kırkağaç İmam-Hatip Lisesi’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olarak görev yaptı.

1983–1999 yıllarında Gerede İmam-Hatip Lisesi’nde devam eden öğretmenlik hayatı sonunda, kitap çalışmalarına daha geniş zaman ayırabilmek için, vakti gelince beklemeden emekliye ayrıldı.

İkamet ettiği Gerede’de altı bin ciltlik özel kütüphanesinde temel kaynakları inceleyerek çalışmalarına devam etmekteyken 24.04.2013 günü hayata gözlerini yumdu.

Eserleri:

1) Gençlik ve Namaz / Namaz Rehberi (İlk baskısı 1973). Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir..

2) Gençlik ve Evlilik / Evlilik Rehberi (İlk baskısı 1982). Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir.

3) Tarih Çeşmesinden Binbir Damla. Tamamlandığında beş cilt olacak eserin ilk cildi (Yusuf Yavuz Özcan ismiyle) baskıya hazır.

4) Ayrıca, Ömer Nasuhi Bilmen “Büyük İslâm İlmihali”nin hadis tahrîci ve dipnot açıklamalarıyla yeni baskısının hazırlığı. (Semerkand Yayıncılık). 

Kitap / Yazı Çalışmaları:

a) “Osmanlıca-Türkçe Yeni Kamus”. Dört bin kelimesi ansiklopedik maddelerden olmak üzere, 80.000 kelimelik ve sekiz bin örnek beyitlik geniş bir lügat çalışması (sürüyor).

b) Aylık Semerkand Dergisi’nde 2000 yılından itibâren, Yusuf YAVUZ adıyla “Binbir Damla” sayfasında, tarihî seçme/menkıbelerden her ay farklı başlıklarda üç yazısı.

c) Dini konularla ilgili “Binbir Meyve” başlığı altında ayrı bir yazı serisi çalışması.

d) Ayrıca bazı araştırma yazıları ve hece vezniyle şiir çalışmalarına da yer veren yazar, günlük sabah 06 ve gece 24 saatleri arasında bir cüz Kur’an-ı Kerîm kırâati, bir cilt kitap okuyup inceleme ve bir sayfa yazı yazmakla meşgul olmaktaydı.

RESİM GALERİSİ (Rahmetle yadediyoruz)

Yusuf Özcan 3 Ağustos 2003 te Armutluyazı’da…

Yusuf Özcan 26 Kasım 2007 de İsa Ak ile…

1979 veya 1980 yıllarında Yusuf Özcan’ın biraz daha genç hali…(solda)

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments