Cumartesi, Ekim 1, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık’ta geçmişten günümüze bir resim sergisi: Tarabalar

Ayancık’ta geçmişten günümüze bir resim sergisi: Tarabalar

Geçtiğimiz günlerde fotoğrafçı Volkan Atılgan, uzun suredir Ayancık’la ve Ayancık’lı aileler ile ilgili topladığı albümlerden derlenen bir fotoğraf sergisi düzenledi. 1920’lerden günümüze düğünler, kalabalık aile sofraları, bayramlar, kutlamalar, piknikler, beraber müzik yapılan sahneler, spor müsabakaları bu fotoğraflarda ortaya çıkmış.

Serginin adını da “Tarabalar…” koymuş. Taraba, tahta perde demek.. Niçin tarabalar dediğini de şöyle anlatıyor Volkan: “Tarabalar, hem gündelik yaşamları, hem de içe dönük olan ile ortak alanı birbirinden ayıran sınırlardır. Tarabaların ardındaki gündelik yaşam eğlence, düğün, cenaze ve ulusal bayramlar gibi faaliyetlerle dışarı taşar; aileleri birbirinden ayıran sınırlar erir, görünmez olur. Kent halkı ortak alanlarda boy gösterir, birlikte eğlenir, birlikte yer, içer, kutlar, birlikte anımsar, kutsar. Ardından herkes yine tarabalarının ardına; gündelik yaşamlarına döner.”

“Tarabalar; tanıdığımız veya tanımasak ta hikayelerini duyarak büyüdüğümüz insanların, yaşadığımız, ucundan yakaladığımız, yaşamadığımız ama dinlediğimiz zamanların fotoğraflarını ayrı evlerde küçük parçalar halinde dururken hepsini bir araya getirip yarattığımız büyük resim, bizde olmayan fotoğraflarda karşılaştığımız bir detayla -insan, mekan, eşya- hafızamızda saklayıp unuttuğumuz hatırlamalarımızın yarattığı küçük mutluluklar, ve bizden bağımsız; zararsız bir aidiyet duygusuyla (Ayancıklılık) bağlı olduğumuz şehrimizin farklı dönemlerinin sosyal, politik, ekonomik belgeseli.”

Geçmişten bugüne dek birçok ailenin fotoğraf albümlerini derleyerek ortaya konan “Tarabalar” resim sergisi 27.08.2012 akşamı Apart Otelde sergilendi. Sergi açılışına Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Ayancık Kaymakamı Suat Yıldız, eski milletvekillerden Fikret Övet, siyasi parti temsilcileri ile Ayancık’ın geçmişini tekrar yadetmek isteyen vatandaşlar katıldı. Sergiden sonra Ayşe Tütüncü ve Sila Gerbaga tarafından müzik dinletisi sunuldu..

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments