Salı, Ağustos 3, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık’ta hamsi şenliği düzenlendi.

Ayancık’ta hamsi şenliği düzenlendi.

Ayancık Belediye Başkanlığı tarafından Kültür ve Sosyal işler kapsamında hamsi şenliği etkinliği düzenlendi. Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen ve Ayancıklı işadamı Aslan Açıkgöz’ün de destek verdiği etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yoğun katılımla gerçekleştirilen şenlikte, yaklaşık 2,5 ton hamsi tüketildi. Kuran-ı kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Ayancık Belediye Başkanı Aslan Özdemir, 30 Kasım Deniz Şehitlerini Anma günü dolayısıyla tüm şehitlere rahmet diledi. Gerçekleştirilen etkinlikle misafir etmenin, ikramda bulunmanın mutluluğunun yaşandığı bir sofra kurulduğunu söyleyen Ayancık Belediye Başkanı Aslan Özdemir, kurulan sofranın, bir hemşehri sofrası olduğunu söyledi.

Özdemir; “Karadeniz’de kıyısı ve zengin ormanları ile birçok güzelliği bir arada yaşadığımız, güzel ilçemiz Ayancık’ın en büyük kıymeti; ahlaklı, çalışkan, dinine, vatanına bağlı, sevgi, dolu insanımızdır. Bugün katılım gösterdiğiniz hamsi ikramı, bu sevginin göstergesidir. Bu sofra helal sofradır. Misafir etmenin, ikramda bulunmanın mutluluğunun yaşandığı sofradır. Bu sofra hemşehri sofrasıdır. Ayancıklı hemşehrimiz Aslan Açıkgöz’e de festivalimize yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Hamsi şöleni Sinop ilimizde ilk defa düzenleniyor. Önümüzdeki yıllarda geleneksel hale gelmesi, gönül sofraları kurulması candan temennimizdir” dedi.

Ayancık Belediyesinin davetlisi olarak bir konferans vermek üzere ilçeye gelen Sinoplu tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’de yine 30 Kasım Deniz Şehitlerini anma günü dolayısıyla tüm şehitlere rahmet diledi. Şimşirgil; “165 sene önce, yine bir Cuma günü bundan daha soğuk bir günde, kar yağarken donanmamız büyük bir felakete uğradı. Sinop’ta 12 tane gemimiz, Ruslar tarafından yakıldı. Sadece donanmamız yakılmakla kalmadı. Sinop’ta 254 hane yandı. Gerek Sinop’tan gerekse donanmadan kurtulanlar, Ayancık ve Boyabat’a kaçtılar. Bazı günleri unutmamak lazım. Tarihimiz zaferlerle doludur. Bu zaferleri unutmamamız lazım. Zira gençlerimizin, vatan, milleti, din, bayrak aşkı ile yetişmesi, şehadet duygusunu kaybetmemesi lazım. Mağlubiyet, eziyet ve üzüntü günlerini de unutmamamız lazım. O gün bizim gemilerimiz daha az atış yapabilecek güce sahipti ve Rus gemilerine göre daha zayıftı. Zannetmeyin ki biz zayıftık. İngilizler ve Fransızlar yanınızdayız dediler. Büyük gemilere ihtiyaç dediler, biz buradayız dediler ve Sinop’a daha zayıf gemilerimizi gönderttiler. Ama donanmamız yanarken ve 2 bin 700 şehidimiz verilirken sadece güldüler ve izlediler. Bugün varlığımızı muhafaza savaşı verirken bunları asla unutmamak lazım.” diye konuştu.

Etkinlikte son olarak söz alan AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş’te konuşmasına şehitlerimizi anarak başladı. Etkinlik vesilesi ile 30 Kasım Deniz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anma fırsatı bulduklarını ifade eden AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, hem bu fırsatı yakaladıkları hem de hamsinin ocağı olan Sinop’a yakışır bir etkinlik düzenledikleri için Ayancık Belediye Başkanı Aslan Özdemir’e teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından 30 Mart Deniz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için dua edildi. Daha sonra alana getirilen kasalar dolusu hamsi meydanda kurulan ızgaralara serildi. Burada ızgaraların başına geçen protokol üyeleri, vatandaşlara hamsi ikram etti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte yaklaşık 2 buçuk ton hamsi tüketildi. Etkinlik akşam saatlerine kadar devam etti.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments