Pazartesi, Eylül 26, 2022
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'ta sel felâketi yıktı geçti

Ayancık’ta sel felâketi yıktı geçti

Ayancık’ta 11 Ağustos 2021 günü, gece boyunca etkili olan sağanak yağış, Ayancık Çayının taşmasına yol açtı. Araçlar sel sularında sürüklendi. Köprübaşı denilen yerde otogara yakın olan köprünün bir ayağı çökme yaptı, ama tam yıkılmadı. Yayalar geçebilir. Eski Orman İşletmesi fabrikasına çıkan köprü ise öğleye doğru kısmen yıkıldı. Geçit imkansız.


Sel sonucu Cevizli ve Beşiktaş Mahallelerindeki ev ve iş yerleri ile Sanayi Sitesindeki iş yerleri sular altında kaldı. Yenisanayi sitesinin çay tarafındaki dükkanlar yol ile birlikte yıkıldı. Ayrıca yalı mahallesindeki çaya yakın evlerin bodrumları sel nedeniyle sular altına kalırken, çay kısmında bulunan yol ile birlikte Ayancık kapalı pazaryeri de yıkılarak tahrip oldu. Ayancık Devlet Hastanesinde yaşanan su baskını nedeniyle helikopterlerle hastaların tahliye işlemine başlandı. Sinop’tan Ayancık’a ulaşımı sağlayan yol Aliköyü yakınında meydana gelen tahribat nedeniyle kapandı. Bölgeye kurtarma helikopterleri sevk edildi. Bölgede iki gün su ve elektrik kesintisi yaşandı.
Sel felaketi nedeniyle 40 evin yıkıldığı ve birçok evin hasar gördüğü Ayancık – Babaçay köyünün girişindeki 2 köprünün çökmesi dolayısıyla köyün kara yolu ulaşımı kesildi. Köyde yaşayanlar, sel felaketinden çatılara ve tepelere çıkarak kurtulmaya çalıştı, bulundukları yerlerden helikopterlerle güvenli noktalara taşındılar.
Resmi olarak bildirilen bilgiye göre, Ayancık Devlet Hastanesinde yatan 56 kişiden 38’i Sinop Devlet Hastanesine nakledildi. Diğerleri de evlerine gönderildi. 472 afetzede sel bölgesinden helikopterlerle tahliye edildi.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun girişimiyle MSB’dan talep edilen askeri seyyar köprü, Ayancık’a getirilerek otogar yakınındaki köprüye yakın bir yerde zemini hazırlanarak kuruldu. Böylece altıncı günde arabaların kontrollü bir şekilde geçişi sağlandı. Daha sonra da büyük büz borularla köprü yapılarak daha geniş amaçlı geçiş sağlandı.
Çatalzeytin köprüsünün de yıkılmasıyla Türkeli Ayancık arasında kapalı kalan gurbetçiler, Güzelkent’e (Helaldı) getirilen Çanakkale araba vapuru ile İnebolu limanına taşındı. Can kayıpları ile ilgili bir hafta sonraki rakam, 10 kişinin cenazesi bulunarak toprağa verildi.


Selin ertesi günü köprübaşına gittiğimizde köprüden sadece yaya geçidi vardı. Baktım ki otogar karşısında Sağlık Bakanlığı çadırı var, Çeşitli şehirlerden UMKE ekipleri gelmiş, Jandarma Arama Kurtarma ekibi, Türksel mobil iletişim aracı, bazı sivil toplum kuruluşlarından yardım araçları, yine çeşitli illerden gelen ambulanslar, bunun yanında Sinop havaalanında konuşlandığını öğrendiğimiz peşpeşe gelerek havadan arama kurtarma yapan helikopterler, Devletin hemen hemen her birimi burada. İnsan devletin varlığını böyle zamanda daha iyi hissediyor. Allah hepsinden razı olsun.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu-Bozkurt’ta cuma namazından sonra Bozkurt Yeni Camii’nde halka hitap etti. Burada yaptığı konuşmada Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta selden etkilenen yerlerin “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edildiğini açıkladı. ve şöyle dedi: “Devlet olarak tüm imkanlarımızla felaketin ilk anından itibaren sizlerle beraberiz. İçişleri Bakanı’mız, Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’mız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’mız, hep birlikte bölgede şu anda çalışmaları sürdürüyoruz. AFAD başta olmak üzere Kızılayımızla birlikte yine bütün araç gereçleri ile buradayız. Aşından yemeğine ne gerekiyorsa hepsini yaptık, yapıyoruz yapacağız. Halihazırda 4 bin 760 personel, 19 helikopter, 1 insansız hava aracı, 66 ambulans, 41 UMKE, 630 hizmet aracı, 437 iş makinesi ve diğer pek çok araç gereç şu anda sahada faaliyet gösteriyor.”

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments