Pazar, Ekim 17, 2021
Ana Sayfa Haber Ayancıktan Haberler Ayancık'ta sel tehlikesi geldi geçti

Ayancık’ta sel tehlikesi geldi geçti

Ayancık’ta 5 Temmuz 2012 günü sabah saatlerinde meydana gelen şiddetli yağış nedeniyle çayın suyu yükseldi ve Ayancık ile İkisu arasındaki yolun orta kısmı tahrip olarak ulaşıma kapandı. Yenikonak’taki Babaçay köprüsü yıkıldı. Karakestaneden Ayancık’a gelen içme suyu kısmen tahrip oldu. Yağış nedeniyle Söküçayırı köyü Kazköy mahallesinde mahsur kalan 13 kişi askeri helikopterle kurtarılarak Ayancık Gazi Stadı’na getirildi ve daha sonra Ayancık’ta bulunan yakınlarının evlerine gittiler.

Çalışmaları sel bölgesinden takip eden Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Ayancık’ta yaşananlarla ilgili basın organlarına bilgi verdi ve şöyle dedi: “Ayancık’ta büyük bir sel yaşandı. İkinci kilometrede yol çöktü. Ayancık’ı hem Kastamonu’ya hem de Türkeli’ne bağlayan ana yol bağlantısı kesildi. Babaköyü köprüsü yıkıldı. Köy yollarından bazıları kapandı. Daha önce Ayancık Çayı’nın ıslah edilmiş olması Ayancık’ı büyük bir afetten kurtardı. İlk etapta 42 köy yolu kapanarak ulaşılamaz hale geldi. 4 köprü kullanılamaz hale geldi. 10 köprü hasar gördü. Bin 600 metre istinat duvarı yıkıldı. 71 köyün elektrik ve telefonu kesildi. 13 köyün içme suyu kesildi. Ayancık’ta da kesilen yol ivedi olarak açıldı”

Ayancık çay boyunda Islah çalışmalarının gerçekleştirilmesi için büyük çaba sarf eden Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün ise, ilçeyi olası sel ve taşkınlardan koruması için gerçekleştirilen ıslah çalışmalarının büyük kayıpları önlediğini söyledi. Ergün; “Ayancık ilçesi çay ve dere yataklarının hakim olduğu kent. Ayancık Çayı’nın ıslahı bizim için çok önemli bir çalışmaydı. 1963 yılında yaşanan ve büyük acılara neden olan sel felaketini unutmadık. Sürdürdüğümüz girişimlerin sonuçlanması ardından ıslah çalışmaları yapıldı. Bu konuda basın mensubu arkadaşlarımızın yaptığı uyarıcı ve yönlendirici haberlerde büyük ses getirdi ve çabalarımıza yardımcı oldu. Bu nedenle ülke basınına Ayancık çayının ıslahını gündem yapan değerli Sinop basın mensuplarına teşekkür ediyorum, dedi. Ayancık Çayını ıslahını başlatan başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’na görev yapmış tüm D.S.İ 7.Bölge Müdürlüğü’ne Valilerimize, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, D.S.İ İl Müdürlüğümüz ve değerli Personelimize Ayancık halkı adına teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Ayancık ve Türkeli ilçesinde yaşanan sel ve su baskınları ardından hasar tespit çalışmaları sürerken, yetkililer selin yol açtığı zararın yaklaşık 3.5 milyon TL olduğu bildirildi. Dikmen ve Durağan’ın ardından selin vurduğu Ayancık ve Türkeli ilçesinde bazı köprüler yıkılırken, özellikle Türkeli ilçesinde kent merkezinde büyük hasar meydana geldiği belirtiliyor. Şiddetli yağmur, Türkeli’de hayatı felç etti. Türkeli, belkide uzun yıllar görmediği bir felakete tanık oldu. Asma köprü yıkıldı, birçok ev ve iş yeri ile depolar sular altında kaldı. Türkeli ilçe merkezini besleyen su hattı ve su depoları tamamen tahrip oldu. Bazı elektrik direkleri yıkılarak zarar gördü.

Ayancık’ta heryıl yapılması geleneksel hale gelen Keten festivali sel nedeniyle iptal edildi. Yapılan açıklamada; Ayancık Kaymakamlığı ve Ayancık Belediye Başkanlığı tarafından 07 temmuz 2012 tarihinde düzenlenmesi planlanan Triatlon Tarışması ve 13-14 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenmesi planlanan 24. Ayancık Kültür-Keten ve Ahşap Festivali Sinop İli ve ilçelerinde meydana gelen sel felaketi nedeni ile daha sonra belirlenecek olan bir tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelenmiştir, denildi.

SeSiÖz
Selim Sinan Öztürk. Ayancık doğumlu. İHO ve AÖF Önlisans mezunu. Okulda duvar gazetesi çıkarırken bazan isim olarak sesiöz yazardı, Necip Fazıl'dan esinlenerek. Sonradan bunu kişisel olarak hazırladığı site ismi olarak benimsedi. Ayancık'tan iyiye güzele yönelik haberler ve yazılar yazmaktı maksadı. Yazmak bazan ihtiyaç gibi oluyor. Böylece birşeyler ortaya çıkıyor işte...

Most Popular

Recent Comments